Expedice za štěstím

5. únor 2022

Otázku, co je to štěstí a jak ho dosáhnout, řeší lidstvo tisíce let. Aristoteles prohlašoval, že hledání štěstí má být hlavním cílem našeho života. Štěstí však bylo vždy spíše doménou filozofů nebo básníků.

Do hledáčku psychologů se dostalo až později, a primárně šlo především o to, jak zmírnit či odstranit duševní utrpení. Samozřejmě si nejdřív musíme definovat samotný pojem: zatímco básník Adolf Heyduk si mohl odpovědět, že je to „muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá“, psychologové se snaží přijít s co nejpřesnějšími koncepty.

štěstí

Na štěstí se můžeme dívat z více pohledů

Je důležité vědět, že štěstí není totéž, co absence utrpení. Pokud se vám někoho podaří dostat z těžké deprese či neurózy, neznamená to, že je štastný. Na otázky, zda se cítí šťastně nebo žije šťastný život, můžeme od jedné osoby dostat ve stejnou chvíli dvě zcela rozdílné odpovědi. Na štěstí se můžeme dívat jako na schopnost prožívat tady a teď pozitivní emoce, ale také ho můžeme vnímat jako celkovou subjektivní spokojenost s naší životní situací.

štěstí

Co ovlivňuje pocit štěstí víc - peníze, láska, nebo zdraví? 

Expedici za štěstím povedou endokrinolog MUDr. Michal Dubský z pražského IKEMu, biolog prof. Jaroslav Petr z České zemědělské univerzity a kouč a konzultant v oboru osobnostního rozvoje Mgr. Petr Pražák.

Spustit audio

Související