Expedice za štěstím
Otázku, co je to štěstí a jak ho dosáhnout, řeší lidstvo tisíce let. Aristoteles prohlašoval, že hledání štěstí má být hlavním cílem našeho života. Štěstí však bylo vždy spíše doménou filozofů nebo básníků.
Do hledáčku psychologů se dostalo až později, a primárně šlo především o to, jak zmírnit či odstranit duševní utrpení. Samozřejmě si nejdřív musíme definovat samotný pojem: zatímco básník Adolf Heyduk si mohl odpovědět, že je to „muška jenom zlatá, která za večera kol tvé hlavy chvátá“, psychologové se snaží přijít s co nejpřesnějšími koncepty.
Na štěstí se můžeme dívat z více pohledů
Je důležité vědět, že štěstí není totéž, co absence utrpení. Pokud se vám někoho podaří dostat z těžké deprese či neurózy, neznamená to, že je štastný. Na otázky, zda se cítí šťastně nebo žije šťastný život, můžeme od jedné osoby dostat ve stejnou chvíli dvě zcela rozdílné odpovědi. Na štěstí se můžeme dívat jako na schopnost prožívat tady a teď pozitivní emoce, ale také ho můžeme vnímat jako celkovou subjektivní spokojenost s naší životní situací.
Co ovlivňuje pocit štěstí víc - peníze, láska, nebo zdraví?
Expedici za štěstím povedou endokrinolog MUDr. Michal Dubský z pražského IKEMu, biolog prof. Jaroslav Petr z České zemědělské univerzity a kouč a konzultant v oboru osobnostního rozvoje Mgr. Petr Pražák.
Související
-
Expedice do doby (bez)dotykové: Proměna sociálních kontaktů v časech covidu
Vzájemné tělesný kontakt a dotýkání se bylo po staletí velmi významným prvkem lidské nonverbální, tedy mimoslovné komunikace. Vše se ale změnilo v posledních pěti letech.
-
Expedice do světa pozdravů a mezilidských vztahů
21. listopad je Světovým dnem pozdravů. Vznikl v roce 1973 v reakci na izraelsko-palestinský konflikt a v Česku se o něm moc neví, přestože se slaví ve 180 zemích světa.
-
Expedice za dovolenou
Dovolená byla odvozena od slova „dovolit si“, což znamená, že bychom se v zájmu regenerace těla i mysli měli chovat zcela jinak, než v běžném pracovním rytmu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.