Expedice za dovolenou
Dovolená byla odvozena od slova „dovolit si“, což znamená, že bychom se v tomto čase, který si sami určujeme k rekreaci a regenerace těla i mysli měli chovat zcela jinak, než v běžném pracovním rytmu.
Měli bychom opustit svou sociální bublinu a stýkat se s novými lidmi, navštěvovat nepoznaná místa, změnit režim a věnovat se činnostem, na které během roku nemáme čas.
Jaká je ideální délka dovolené, jaký dopad má naši psychiku a jak to udělat, abychom po ní byli skutečně odpočatí? Do jaké míry ovlivňují způsob trávení dovolených naše návyky z dětství, jak na dovolených měníme své chování a jak se na ní podepsala pandemie koronaviru? Jak trávili volný čas naši předkové v 18. a 19. století a kdy se slovo dovolená objevilo v našem slovníku?
O tom všem v Expedici, kterou povedou neurovědec a psycholog doc. RNDr. Petr Bob Ph.D. z Centra pro neuropsychiatrický výzkum traumatického stresu 1. Lékařské fakulty UK, historik PhDr. Václav Michalička Ph.D. z Muzea Novojičínska a Mgr. Zdeněk Hamřík Ph.D., vedoucí Katedry rekreologie Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.
Související
-
Expedice do světa lidské kůže
Orgán, který nás chrání i zdobí, a přesto se k němu velmi často chováme macešsky: naše kůže.
-
Expedice za památkami a sídly
18. duben je Mezinárodní den památek a sídel, už v roce 1982 ho vyhlásilo UNESCO. Expedice se vydává nejen za tuzemskými památkami.
-
Expedice do světa lidské imunity
Imunitní systém máme všichni, přesto si jeho fungování málokdo umí představit. Je pro nás přitom velice důležitý, protože bez imunity nemůžeme žít.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.