Expedice do doby (bez)dotykové: Proměna sociálních kontaktů v časech covidu
Vzájemné tělesný kontakt a dotýkání se bylo po staletí velmi významným prvkem lidské nonverbální, tedy mimoslovné komunikace. Vše se ale změnilo v posledních pěti letech.
Nastala zvláštní doba. Nejdřív přišel obrovský boom přístrojů s dotykovými obrazovkami. Mobilní telefony, iPady a tablety způsobily, že lidský dotek začal mít zcela jiný význam, obsah i formu. A k tomu všemu se ještě před dvěma lety přidala pandemie koronaviru a lidé se začali úzkostlivě vyhýbat fyzickému kontaktu s druhými.
Zrodil se tak zvláštní fenomén: bezdotykově-dotyková doba, ve které se téměř každý člověk na planetě denně dotýká přístrojů, které používá, ale čím dál méně se dotýká ostatních zástupců svého druhu.
Jak dotyky komunikují zvířata?
Co všechno se dá dotekem vyjádřit? Jak absence doteků působí na naši psychiku? Kdy začíná člověk používat dotek jako formu svého uvědomění a komunikace s okolím? Jak často se dotýkají zvířata? Vyjadřují zvířata vzájemnými dotyky stejné emoce jako lidé? A nastane v budoucnu doba, v níž se nebudeme dotýkat vůbe
Na všechny tyto otázky budeme hledat odpovědi s našimi odborníky. Expedici vedou biolog a genetik prof. Jaroslav Petr z České zemědělské univerzity, prof. Pavel Calda z Gynekologicko- porodnické kliniky u Apolináře Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a psycholog a neurovědec doc. Petr Bob z Centra pro neuropsychiatrický výzkum traumatického stresu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.
Související
-
Svět v dotyku. Dokument ze světa hluchoslepých
Jiří Schneider se narodil neslyšící. V průběhu života pak oslepl. Nyní žije v naprostém tichu a tmě. Jeho svět tvoří pouze dotyky a čichové a chuťové vjemy. I přest...
-
Sexuální asistence aneb Doteky s intimitou hendikepovaných
Veřejnost si mylně myslí, že lidi s hendikepem nemají na sex nárok, že sexuální asistence je sporná sexuální služba. Dokument se pokusí tento názor vyvrátit. Stejně...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.