Expedice za lidovou magií, novopohanskými kulty a esoterikou

Kde se magie vzala a co lidem dříve poskytovala? Co všechno chtěli naši předkové kouzly a rituály ovlivnit? O magii a původních i novopohanských kultech vypráví ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici Martin Šimša a Matouš Vencálek z ústavu religionistiky Masarykovy univerzity.
O Češích se říká, že jsou ateisté, ale právě 30. duben a 1. květen dokládají, že to není pravda. Neradi se sice hlásí k institucionalizovaným církvím, s o to větší nadšením se však věnují praktikám z dob hluboce předkřesťanských: pálení čarodějnic, stavění májek a polibkům pod rozkvetlým stromem.
Kolik Čechů a Češek oficiálně inklinuje k novopohanským kultům? Kolik je u nás stoupenců novokeltství, druidismu, rodnověří, odinismu, šamanismu a kultu woo-doo? A co tato doba znamenala pro naše předky? Proč vnímali tzv. Filipojakubskou noc jako magickou, proč pálili ohně, proč vlastně stavěli májky a a jak právě májky souvisely s jejich sexuálním životem?
Související
-
Co znamená letní a zimní slunovrat? A jak ho naši předci prožívali? Expedice do světa lidové magie
Naši předkové o nejkratší noci v roce obětovali bohům a čarovali, oslavovali studny a prameny. Jak se slunovratem souvisejí svatojánské ohně a postava sv. Jana Křtitele?
-
Na svatého Jiří... Expedice o životě a jarních aktivitách plazů
Známá pranostika říká, že 24. duben, tedy na svatého Jiří, vylézají z děr hadi a štíři. Je to ale skutečně pravda? Co a kdo vylézá z podzemí v druhé polovině dubna?
-
Magie a léčitelství na moravsko-slovenském pomezí? Pravda o žítkovských bohyních
Čarodějnice na Žítkové? Jít po kořenech a jít po tom, jak to doopravdy bylo. To byl cíl dokumentaristy Karla Špalka.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.