Na svatého Jiří... Expedice o životě a jarních aktivitách plazů
Známá pranostika říká, že 24. duben, tedy na svatého Jiří, vylézají z děr hadi a štíři. Je to ale skutečně pravda? Co a kdo vylézá z podzemí v druhé polovině dubna a jak je to vlastně s jarní aktivitou hadů a ještěrek? Na otázky budeme hledat odpovědi s našimi odborníky: biologem a ekologem Ladislavem Mikem a kurátorem plazů z pražské ZOO Petrem Velenským.
Proč mají hadi a ještěři tak špatnou pověst a co o jejich životě víme? Jaké unikátní schopnosti mají hadi, aby mohli přežít? Je pravda, že jsou hadi hluší a k čemu je jim dobrý do dvou špiček rozeklaný jazyk? A jak vlastně vypadá život pod zemí - tedy v hluboko v hlíně? Kdo tam žije ve spletitém labyrintu chodeb a vychází ven právě kolem svatojiřského svátku? A kteří obyvatelé podzemí se mohou rozmnožovat, aniž by se se svým partnerem potkali, a kteří jsou naopak náruživí a partnery hledají?
Související
-
Pranostiky. Starobylé předpovědi počasí. Mýtus, nebo skutečnost?
Na Nový rok o slepičí krok? Pranostiky. Může se zdát, že jsou to jen říkačky, které nemají s vědou nic společného. Ale zdání klame. Každou první sobotu v měsíci vás...
-
Meteor o komunikaci buněk, příbramském meteoritu a hadu, který vidí ocasem
01:27 Chcete vodu? Sázejte stromy 13:40 První muž na severním pólu 19:11 Jak komunikují buňky? 30:00 Příbramský meteorit revolucí v astronomii 43:06 Had, který vidí ocasem
-
Had: Kterak si v Číně vybrat hada na talíř
Jaký rituál toto jídlo provází? Jak ho správně připravit, jak se servíruje a jak vlastně chutná? Exkluzivně pro stanici Český rozhlas Dvojka připravil Roman Vaněk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.