Expedice do světa vysoce citlivých

18. září 2021

Podle průzkumů je asi dvacet procent lidí v populaci vysoce citlivých. Míra senzitivity se může u jednotlivců lišit a roli hrají také povahové rysy daného člověka.

Vysoce citliví lidé mívají každopádně nezřídka nálepku „přecitlivělí“ a často od ostatních lidí slýchají, že by se měli obrnit. Vysoká citlivost je ale vrozeným a dědičným rysem osobnosti a může za něj citlivější nervový systém, který má vliv na to, jakým způsobem tito lidé vyhodnocují okolní vjemy a podněty. Projevuje se tak značnou empatií, hlubokým vnímáním, ale na druhou stranu taky třeba snadnou unavitelností nebo smyslovým přetížením. 

Pozoruhodné je u lidí s vysokou citlivostí také to, že velmi silně vnímají sebedrobnější detaily, kterých si ostatní nevšimnou. Za toto zesílené vnímání může způsob, jakým důkladně a do hloubky zpracovává a vyhodnocuje informace jejich mozek.

Vysoce citliví slavní

Vysoce citliví lidé také berou vážně vše, co dělají, včetně své profese. Jejich vyladěný nervový systém si poradí s jakýmkoli úkolem, který jim přijde pod ruku, i když se může stát, že nad ním budou přemýšlet o něco déle než ostatní. Vysoce citlivé lidi najdeme jak mezi vědci, tak i velkými umělci.

Je známo, že mezi ně patřil fyzik a jeden z nejvýznamnějších vědců všech dob - Albert Einstein, afroamerický aktivista Martin Luther King nebo švédská filmová herečka Greta Garbo. Vysokou citlivostí se netají ani současná herečka Nicole Kidmanová nebo třeba zpěvačka Alanis Morissette.

Kde se vysoká citlivost vzala 

Vysoká citlivost měla údajně svůj evoluční význam. Vzhledem k tomu, že si vysoce citliví lidé všímají i těch nejjemnějších detailů a důkladně analyzují situace, které se kolem nich dějí, je možné, že dříve upozorňovali zbytek společenství na blížící se nebezpečí. V tlupách lovců a sběračů údajně představovali hlídače a stopaře. Předpokládá se zároveň ale i to, že samotnými lovci spíše nebyli, a to právě kvůli neustálému analyzování, díky kterému se totiž někdy příliš dlouho rozhodují a zvažují všechna pro a proti.

Jak vysoce citlivého člověka pozná odborník a jak předcházet přetížení a únavě, kterou vysoce citliví často pociťují, i to se tentokrát v Expedici dozvíte.

Spustit audio

Související

  • Expedice do světa zdravé chůze

    Léto a čas odpočinku většinu z nás přivede i ke změně životního stylu - více vyrážíme do přírody a na výlety a více chodíme. Chůze je totiž nejsilnější životabudič.

  • Expedice za cizokrajnými nepřáteli

    Dříve jsme se s nimi mohli setkávat jen na exotických dovolených, dnes už začali opanovávat i naše končiny: medvídek mýval, norek americký, nutrie, plzák španělský... 

  • Expedice za ekologií

    Expedice se vydává do hlavního města  tuzemské ekologie, do Brna, kde se nauky o životním prostředí studují a kde sídlí řada našich ekologických organizací.