Expedice za cizokrajnými nepřáteli

14. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Norek americký

Dříve jsme se s nimi mohli setkávat jen na exotických dovolených, dnes už začali opanovávat i naše končiny: medvídek mýval, norek americký, nutrie, plzák španělský, sršeň asijská... 

Plž

Jenže jejich expanze do zemí mimo jejich domovinu (ať už zavlečením člověkem, nebo skrze globalizovanou dopravu) působí v nových zemích včetně té naší ekologickou katastrofu. Tito zástupci invazních druhů nemají u nás přirozené nepřátele, likvidují naše původní druhy a v případě hmyzu působí rozsáhlé hospodářské škody a mohou být navíc pro Evropany velmi nebezpeční. Jak se proti nim dá ubránit?

Expedici za cizokrajnými nepřáteli, z nichž se stávají invazní druhy, povedou Mgr. Tomáš Gorner Ph.D. z Agentury ochrany přírody a krajiny, MUDR. Jan Rutsch z Cetra Tropické a cestovní medicíny a Lucie Koukolíková z Lesní ZOO v Praze-Chuchli.

Spustit audio

Související

  • Expedice do světa biodiverzity

    Světovým dnem biodiverzity je 22. květen. Má upozornit na to, že všichni jsme součástí jednoho celku a že jen pestrá příroda může zaručit rovnováhu a obyvatelnost planety.

  • Expedice do světa zvířecí lásky a namlouvání

    O lásce lidské toho víme mnoho, co ale víme o milostných vztazích zvířat? Expedice se vydává do světa zoologie, veterinárního lékařství a etologie.  

  • Expedice do světa vody

    Datum 22. března vyhlásila OSN jako Světový den vody. Voda je náš nejcennější přírodní zdroj a jak je důležitá si většinou uvědomíme tehdy, když přestane být samozřejmostí.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?