Expedice do světa zvířecí lásky a namlouvání

1. květen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy labutě

O lásce lidské toho víme mnoho, co ale víme o milostných vztazích zvířat?  Zvířata se v mnoha aspektech chovají  velmi podobně, jako  lidé. Expedice se vydává do světa zoologie, veterinárního lékařství a etologie.

Jak probíhá namlouvání a láska velkých obratlovců, koní, ptáků, ale i plazů a také těch, u nichž bychom žádné milostné projevy nečekali, třeba žížal, červů, roztočů a nejrůznějších podobných breberek?

Obdarovávači

Namlouvání milostných partnerů je u zvířat, a od červů až po slony, často doprovázeno zcela neuvěřitelnými strategiemi. Některé jsou podobné jako u lidí, některé mnohem důmyslnější. Vůbec nejzavedenější formou, jak si naklonit někoho na svou stranu a získat jeho srdce, jsou dárky.

dravý pták

Například samci dravých ptáků, kteří jsou mnohem menší než samičky, vědí, že svou partnerku nejvíc uchvátí obrovským kusem uloveného masa, které jí přinesou. A vyhrává ten, který je schopen ho přinést nejvíc nebo který přinese největší ulovený kus.

Baliči

Specialisty na dárky a dokonce i jejich balení jsou například pavouci. Ti když chtějí získat samičku, která se jim líbí, musí rovněž přinést dar, a to v podobě obří mouchy nebo můry. Pavoučí samečci ale na rozdíl od samců dravých ptáků své dárky i pečlivě balí do zvláštního obalu z pavučin.

A na něm si dávají tak záležet, že je obal často mnohem větší, než dárek sám. Tato strategie ale není vedena nějakým estetickým jemnocitem pavouků, nýbrž strachem o život. U mnoha pavoučích druhů totiž samička svého samce po aktu lásky sežere. Pokud jí přinese hodně velký a hodně zabalený dárek, zvědavá samička je zaměstnána jeho rozbalováním, takže se pavoukovi podaří se samičkou nejen spářit, ale pak i utéct do bezpečí.

pavouk

Klenotníci

Velkými nosiči dárků jsou i samci lemčíků - drobných australských ptáků. Ti se snaží zapůsobit opravdu nezvyklým způsobem. Nasbírají co nejvíce různých cetek, tretek a drobných předmětů, jako plastové uzávěry, drátky, kousky alobalu, ulity hlemýžďů a podobně, zkrátka vše, co je po ruce. A pak se snaží na tyto malé předměty přilákat samičku do svého hnízda. Lemčíci navíc využívají i optických klamů: staví z větviček propracované průchozí oblouky a staví před ně ovoce, mušle, kůstky či kameny tak, aby vypadaly větší nebo jednoduše lákavější pro samičky.

Míčaři

Úplně z jiného soudku pochází strategie jednoho z druhů tuleňů - čepcola hřebenatého. Čepcolové se vyskytují v oblastech Labradoru a Newfoundland a v severním Atlantickém oceánu. Ti vypadají, že také nesou svým samičkám dárek, který vypadá jako obří růžový míč. Při bližším zkoumání se ale zjistí, že nejde o dárek, ale o zvláštní nafukovací vak pod krkem, který je symbolem síly a připravenosti k páření. A vítězí samozřejmě sameček s největším nafouknutým míčem.

slon

Lechtači

Nejen obří dárky, ale zvláštní fyzické projevy, jako např. lechtání může ve zvířecí říši způsobit zájem samiček o samce. Rajky jsou ptáci, jejichž jejich barevnost a tvary berou dech. Jsou výjimeční i svými namlouvacími tanci. Tím, co nejvíc zaboduje, je ale lechtání. Samci rajky dvanáctiperé vědí zcela přesně, jak a kde mají samičku polechtat, aby na ni zapůsobili. Tento zcela intimní projev náklonnosti spočívá v tom, že samečci před pářením třou svá tuhá brka na spodní části trupu o obličej samičky. A ten, který to dokáže nejlépe, se pak stává absolutním vítězem. Kdo ví, jak by taková taktika zabrala u lidí.

Expedici do světa zvířecí lásky povedou v ZOO Praha kurátor chovu plazů, obojživelníků a ryb Petr Velenský, kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl a kurátor kopytníků Jan Mengr. A také půdní biolog doc. RNDr. Ladislav Miko a zvěrolékař MVDr. Tomáš Barbořík.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...