Eva Salzmannová o Vlastě Chramostové: Její život je na hollywoodský trhák

14. říjen 2019

„Prožila s republikou všechny šílené zvraty, a to se všemi úskalími. Paměti, které napsala, bych dala skoro jako povinnou četbu,“ prohlásila herečka v Blízkých setkáních. S Chramostovou byla několik let v angažmá v Národním divadle.

„Vlasta nebyla člověkem, který by bral život lehce. V těch pamětech se nešetří, protože to bylo součástí její povahy. Říkám to já a říkají to i jiní, že její život je na hollywoodský trhák. Snad to někdy někdo natočí,“ doufá Eva Salzmannová.

Čtěte také

Není to vždycky veselé čtení

„Vlasta zažila věci, které bychom zvlášť my ženy nikdy nechtěly zažít. Přesto se s tím v knize vyrovnává upřímně a vůči sobě nemilosrdně. Ve Vlastině povaze bylo neuhýbat ani před nepříjemnými věcmi.“

„Dokázala si přiznat to, co bychom my ostatní zametli pod koberec. Ona se s tím potřebovala vyrovnat. A to na ní bylo obdivuhodné. To jí dělalo tou velkou ženou, kterou byla.“

Proč sama Salzmannová odešla z Národního divadla? Proč si jí studenti váží? Co teď připravuje?  

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.