Eustachova trubice

2. září 2014

V letadle, při potápění nebo při výšlapu do vyšších nadmořských výšek stačí polknout a zbavíme se zalehlých uší. Právě k tomu Eustachovu trubici máme.

Je dlouhá zhruba čtyři centimetry, spojuje nosohltan a dutinu středního ucha. Má za úkol vyrovnávat tlak na obou stranách bubínku.

Sluchové kůstky a kanálky spojující obě středoušní dutiny s nosohltanem popsal už v roce 1563 italský anatom Bartolommeo Eustachio.

Narodil se v italském San Severinu někdy mezi lety 1510 až 1524. Jeho otec byl lékařem a zajistil synkovi vynikající klasické vzdělání. Učil se řecky, hebrejsky a arabsky, studoval lékařství a brzy si otevřel v Římě vlastní praxi.

Stal se osobním lékařem kardinála Giulia della Rovere a také profesorem anatomie. Díky tomu měl možnost získávat mrtvoly k pitvání. Jinak by s tím byla svízel. V té době mohl za takové věci člověk klidně skončit i na hranici.

Na základě svých výzkumů Eustachio dokončil v roce 1552 skvělý soubor vlastních Anatomických desek. Byly to mědirytiny, které zachycovaly výsledky pitev – vlastně takový první anatomický atlas.

Eustachio je považován za otce moderní medicíny. Popsal ledviny, sluchový orgán, strukturu lidského zubu, zhotovil první přesný nákres dělohy.

A neměl to vůbec lehké – k dispozici měl jenom zvětšovací sklíčko. O takových vymoženostech, jako jsou dnešní mikroskopy, si mohl nechat jen zdát.

Po smrti Bartolomea Eustachia zůstaly jeho Anatomické desky zašantročeny v hloubi regálů Vatikánské knihovny. Znovuobjeveny a vydány tiskem byly až v první čtvrtině 18. století na podnět papeže Clementa XI.

Na Eustachiovu práci navázal o století později další italský anatom a chirurg Antonio Maria Valsalva. Ten vyvinul techniku, která pomáhá vyrovnávat tlak ve středoušní dutině.

Je to jednoduché: výdech nosem proti uzavřeným nosním dírkám. Říká se tomu „Valsalvův manévr“.


Příspěvek zazněl v pořadu Slovo nad zlato, který vysílá Dvojka ve všední dny vždy v 10:40 dopoledne.

autoři: Jitka Škápíková , Helena Petáková , Dan Moravec
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...