Ernesto Che Guevara. Muž se snem o velké revoluci
Dnes si připomeneme narození jedné z nejrozporuplnějších postav moderních dějin. Muže, který pro své ideály neváhal zemřít, ale ani rozsévat smrt. Napsal Jaroslav Hejnic. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Tvář Ernesta Che Guevary se stala ikonou pro revoluci a to doslova. Z jeho fotografie se stalo logo, které i designéři využívají na potisk oblečení a grafiťáci na vylepšení betonových zdí.
Potomek šlechtického rodu a milovník Marxe
Ani jeden z vůdců kubánské revoluce nevyšel z prostého lidu. Fidel Castro byl synem bohatého farmáře, který pěstoval cukrovou třtinu. Ernesto Che Guevara byl potomkem šlechtického rodu a jeho vlastní rodina patřila do lepší společnosti.
Přesto se oba pustili do boje za třídní rovnost a svoji velkou bitvu vyhráli. Osvobodili Kubu od nenáviděného diktátora a převzali moc do svých rukou. Jak ale sami poznali, vyhrát bitvu neznamená vyhrát celou válku.
Další Příběhy z kalendáře přpomenou lékařský zákrok, který ve své době musel působit jako sci-fi.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 12. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Ernesto „Che“ Guevara – snílek se samopalem, který zemřel včas
Věčný revolucionář Ernesto Guevara by letos v červnu oslavil 89. narozeniny. Mohl být mezi živými. Těžko by jej ale obklopovala aureola revolucionáře. Nejspíš by už...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.