Erik Best: Proč Zeman odmítá účast v debatách a kdo vede jeho kampaň

2. leden 2018

Podle amerického novináře je neúčast v debatách legitimní strategie. A to, že současný prezident nedělá kampaň považuje technicky možná i za pravdu.

Prezidentské kampaně se rozjíždí naplno. Jen Miloš Zeman vytrvale odmítá, že by kampaň dělal. Odmítá i účast v debatách. „Myslím, že je to legitimní postup, strategie. Otázka je, do jaké míry to pro něj bude výhodné ve druhém kole, pokud v něm bude,“ upozorňuje Erik Best.

„Teď je těch debat tolik, že jeho odpůrcům upozorňování na jeho nepřítomnost body nepřinese. Navíc Zemana vidíme v televizi skoro každý druhý den,“ zdá se americkému novináři. „Ale je i legitimní, že si jeho odpůrci stěžují a říkají, že tak to nemá být.“

Kdo vede Zemanovu kampaň

Podle Besta může být situace ve druhém kole jiná. „Protože může být větší tlak. Zvlášť když se všichni spojí proti Zemanovi. Nevylučuju, že bude donucen přijít na jednu debatu.“ Zeman se prý diskusi se svými oponenty vyhýbá proto, že kampaň za své znovuzvolení nevede. Totéž říká i o billboardech.

„Prezident nevede kampaň. To je možná technicky pravda,“ uvažuje Best. „Před časem ústavní soud v USA rozhodl, že korporace můžou investovat do politických kampaní. Je to stejná situace. Existují různé skupiny podporující nějakého kandidáta, se kterým nejsou přímo spojené. A tady je to spojenectví ještě o něco bližší, když to platí a organizují jeho vlastní lidi na Hradě. A zatím to prochází.“

Hrozba pěstí ve vánočním projevu

Během vánočního projevu v televizi Miloš Zeman upoutal diváky i jinak než jen slovy: zamával zaťatou pěstí (ve videozáznamu níže zhruba v čase 11:50). Podle odborníků na neverbální komunikaci tím prý vyslal signál svým příznivcům, že je silný a pevný v názorech.

„Určitě. Myslím, že to bylo vymyšlené dopředu. Vypadá to tak. Já se na to díval několikrát a myslím si, že to bylo naplánováno. Ale musím dodat, že ten projev byl skoro bez chyb. Opravdu dobrý projev z tohoto hlediska. A když to udělal, měl na mysli, že nebudou předčasné volby,“ interpretuje Best.

Vymyšlený spor Babiš-Zeman?

Andrej Babiš prohlásil, že pokud jeho kabinet nezíská důvěru ani na druhý pokus, předčasné volby možná budou v říjnu. Což Zeman odmítá. „Mezi jejich slovy je určitý rozpor. A otázka pro analytika je, jestli ten rozpor je skutečný, nebo jestli je taky vymyšlený, aby voliči neměli pocit, že spolu mají 100% pakt.“ Podobný rozpor mezi Hradem a premiérem byl už ve sporu o Jeruzalém.

autoři: zis , Erik Best , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.