Emil Holub. Cestovatel, který přivezl do Čech celou africkou domorodou vesnici

Před 174 lety se narodil doktor Emil Holub. Když si v dětství přečetl africké zápisky britského cestovatele Davida Livingstona, měl o svém životě jasno. Napsal Jan Herget. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Chtěl probádat neznámé vnitrozemí Afriky stejně jako on. A svůj se si splnil. Došel až k Viktoriiným vodopádům a jako první na světě podrobně zmapoval jejich okolí.

Prozkoumal poušť Kalahari i řeku Zambezi

Pozoruhodné práce Emila Holuba - první mapa Viktoriiných vodopadů

Prozkoumal východní okraj pouště Kalahari, plavil se po řece Zambezi mezi nebezpečnými krokodýli a ubránil se bojovnému kmeni Mašukulumbů. Jeho manželka Růžena nebyla přísná semetrika, jak ji vypodobnil film Jára Cimrman ležící, spící, ale věrná družka a pomocnice, která vyrazila na druhou expedici do nitra černého kontinentu s ním.

I současní etnografové se shodují, že nikdo nepopsal život domorodců na africkém jihu druhé poloviny 19. století tak podrobně jako Emil Holub. Z jeho zápisů dodnes čerpají národy států Zambie a Zimbabwe informace o své historii.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit muži, který ženám usnadnil péči o vlasy.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související