Emil Holub. Cestovatel, který přivezl do Čech celou africkou domorodou vesnici

Narodil se 7. října 1847. Když si v dětství přečetl africké zápisky britského cestovatele Davida Livingstona, chtěl probádat neznámé vnitrozemí Afriky stejně jako on. A svůj sen si splnil. Došel až k Viktoriiným vodopádům a jako první na světě podrobně zmapoval jejich okolí. Prozkoumal východní okraj pouště Kalahari, plavil se po řece Zambezi a ubránil se bojovnému kmeni Mašukulumbů. Jeho žena Růžena rozhodně nebyla přísná semetrika z filmu Jára Cimrman ležící, spící.

V manželce našel věrnou družku a pomocnici, která vyrazila na druhou expedici do nitra černého kontinentu s ním. I současní etnografové se shodují, že nikdo nepopsal život domorodců na africkém jihu druhé poloviny 19. století tak podrobně jako doktor Emil Holub. Z jeho zápisů dodnes čerpají národy států Zambie a Zimbabwe informace o své historii.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.