Emil Holub. Cestovatel, který přivezl do Čech celou africkou domorodou vesnici
Narodil se 7. října 1847. Když si v dětství přečetl africké zápisky britského cestovatele Davida Livingstona, chtěl probádat neznámé vnitrozemí Afriky stejně jako on. A svůj sen si splnil. Došel až k Viktoriiným vodopádům a jako první na světě podrobně zmapoval jejich okolí. Prozkoumal východní okraj pouště Kalahari, plavil se po řece Zambezi a ubránil se bojovnému kmeni Mašukulumbů. Jeho žena Růžena rozhodně nebyla přísná semetrika z filmu Jára Cimrman ležící, spící.
V manželce našel věrnou družku a pomocnici, která vyrazila na druhou expedici do nitra černého kontinentu s ním. I současní etnografové se shodují, že nikdo nepopsal život domorodců na africkém jihu druhé poloviny 19. století tak podrobně jako doktor Emil Holub. Z jeho zápisů dodnes čerpají národy států Zambie a Zimbabwe informace o své historii.
Související
-
1041. schůzka: Emilian Carl Johann, jinak též Emil Holub
„Cestovatel Holub byl idealista, romantik, nadaný, zajímavý člověk, jemný a nezištný, někdy snad své síly přeceňující, doma ne vždy pochopený a proto nedoceněný.“
-
Má práce v Africe není dokončená. Příběhy slavných: Emil Holub
Martinu Mejzlíkovi coby dr. Holubovi sekunduje Antonie Formanové jako Berta Nováková a Ivana Machalová jako Rosa Holubová.
-
Strach, nebezpečí a vyčerpání. Život ve stínu Emila Holuba. Osudové ženy: Rosa Holubová
Pamatujete si tu scénu? Cimrman se ptá Emila Holuba, jestli se chystá na další výpravu. „Doma bude. Už se narajzoval dost!“ odpovídá Rosa. Ve skutečnosti byla úplně jiná.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.