Emil Holub. Cestovatel, který přivezl do Čech celou africkou domorodou vesnici

Před 174 lety se narodil doktor Emil Holub. Když si v dětství přečetl africké zápisky britského cestovatele Davida Livingstona, měl o svém životě jasno. Napsal Jan Herget. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Chtěl probádat neznámé vnitrozemí Afriky stejně jako on. A svůj se si splnil. Došel až k Viktoriiným vodopádům a jako první na světě podrobně zmapoval jejich okolí.

Prozkoumal poušť Kalahari i řeku Zambezi

Pozoruhodné práce Emila Holuba - první mapa Viktoriiných vodopadů

Prozkoumal východní okraj pouště Kalahari, plavil se po řece Zambezi mezi nebezpečnými krokodýli a ubránil se bojovnému kmeni Mašukulumbů. Jeho manželka Růžena nebyla přísná semetrika, jak ji vypodobnil film Jára Cimrman ležící, spící, ale věrná družka a pomocnice, která vyrazila na druhou expedici do nitra černého kontinentu s ním.

I současní etnografové se shodují, že nikdo nepopsal život domorodců na africkém jihu druhé poloviny 19. století tak podrobně jako Emil Holub. Z jeho zápisů dodnes čerpají národy států Zambie a Zimbabwe informace o své historii.

Další Příběhy z kalendáře budou patřit muži, který ženám usnadnil péči o vlasy.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...