Elipsa, parabola, hyperbola. Termíny, které se nevyskytují jen v matematice
Tyto tři termíny - elipsa, hyperbola a parabola přejala geometrie z jazykovědy, a ještě přesněji - z rétoriky.
Jedná se původně o slova řecká, která používal už Aristoteles. Abychom je všechny mohli dobře vysvětlit, musíme začít od paraboly. Ač se to nezdá, v geometrickém významu jsou totiž elipsa a hyperbola odvozeny od paraboly.
Parabola
Řecké slovo parabolé se skládá ze dvou částí. Para znamená podél a druhá část bolé je odvozena od slova balein a znamená házení. Parabolé znamenalo původně něco jako hod podél něčeho, souběžný hod. Do rétoriky pak toto slovo vstoupilo jako název krátkého vyprávění, kterému česky říkáme podobenství. Je to příběh, který má ilustrovat nějakou myšlenku, i když fakticky vypráví o něčem jiném.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.