Ekonomka Ilona Švihlíková: Úsporný tarif domácnostem? Já se směji. Elektřiny máme dost, ale cena je perverzní
Podle odhadů některých ekonomů se náklady na vytápění rodinného domu můžou teď zvýšit až desetkrát. Česká vláda proto minulý týden schválila úsporný tarif, který by měl domácnostem pomoci s vysokými účty za energie. Bude to dostatečná podpora? Kromě odpovědi na tuto otázku se ekonomka Ilona Švihlíková v audiozáznamu pořadu Jak to vidí… vyjadřuje ještě k budoucnosti dohody Green Deal, k situaci na ropném trhu anebo k tématu zemního plynu v Evropě.
Úsporný tarif, který česká vláda schválila minulý týden, by měl domácnostem pomoci s vysokými účty za energie. „Já se směji,“ prohlašuje bez skrupulí ekonomka Ilona Švihlíková v pořadu Jak to vidí… na Dvojce.
„V těchto situacích má totiž člověk dvě možnosti: buď se rozčílí, anebo se směje. Já se zatím směji, ale upřímně řečeno, radši bych při tom žila někde jinde,“ dodává skepticky. „O úsporném tarifu jsme poslouchali asi tři čtvrtě roku. Byla to zaklínací mantra. A pak z toho vylezlo toto.“
„Když se podíváte na parametry toho tarifu, tak to opravdu nic neřeší. Ani pro domácnosti. A naprosto to ignoruje potřeby firem. I když už v tuto chvíli máme významné zprávy o tom, kolik firem se dostává do potíží. Pekárny, masokombináty, sklárny… To jsou všechno energeticky náročné firmy.“
Levné elektřiny máme dost
„Přitom elektřiny máme dost a vyrábíme ji levně. Ale do ekonomiky ji pouštíme neskutečně drahou. A to je prostě perverze, proti které už vláda měla dávno zasáhnout. To je věc, která je velmi viditelná minimálně už od pádu Bohemia Energy.“
„Samozřejmě řada odborníků, třeba ze skupiny Energie není luxusní zboží, už upozorňovala mnohem dříve, že se tady dějí špatné věci. Ale reflexe ze strany vlády je opravdu naprosto nedostatečná,“ myslí si Švihlíková.
„Opakuji znova: my máme elektřiny dost. Akorát se musíme, a to není neproveditelné, oddělit od těch uniformovaných perverzních cen. A dostávat do ekonomiky ceny, které budou o něco vyšší, než jsou ty výrobní.“
Zemního plynu je nedostatek
„Naopak zemního plynu není dost, a tím pádem je tu ten nárůst ceny. Tam bude muset dojít k revizi energetické politiky. Ať už v oblasti uhlí nebo jádra. Anebo úplně, směrem třeba k plynovodu Nord Stream 2 a podobně.“
„Já si myslím, že to nakonec politiky donutí. Protože zima se blíží a já doufám, že průmysl o sobě ještě nechá slyšet. Že nepůjde jako ovce na porážku. Představa, že to někdo nechá dojít až tak daleko, mi přijde děsivá.“
Související
-
Ilona Švihlíková: Pomoc jen nízkopříjmovým skupinám? Vláda asi nechápe, že krize zasáhne 80 % lidí
České domácnosti i firmy pociťují prudký nárůst výdajů, který jen tak neskončí. Co dělá pro záchranu nejohroženějších vláda? A proč by se měla inspirovat u sousedů?
-
Ilona Švihlíková: Vysoké ceny energií? Může za to i démonizace fosilních paliv
Evropská unie nemá jednotný názor na to, jak zkrotit ceny elektřiny, plynu a tepla. Dramatickou situaci na trhu s energiemi má pomoct vyřešit dnešní summit v Bruselu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka