Ekonom Lukáš Kovanda: Dřeva bude málo. Chybu neudělá ten, kdo se předzásobí

8. červen 2021

Podle údajů Českého statistického úřadu se loni v českých lesích vytěžilo téměř 36 milionů kubíků dřeva. Bezmála o 10 % více než v rekordním roce 2019. Cena dřeva přitom spadla na své minimum. Kvůli politice Spojených států a masivnímu vyvážení surového dřeva do Číny se ale dá předpokládat brzký obrat. Dřeva bude málo a citelně podraží.

Je to zvláštní situace. Dá se to označit až za drancování českých lesů, hodnotí současný stav v dřevozpracujícím průmyslu ekonom Lukáš Kovanda.

Čtěte také

Na vině je katastrofický rok 2018, kdy Českou republiku zasáhlo velké sucho a teplo a následná kůrovcová kalamita. V důsledku toho docházelo k nucené těžbě napadeného dřeva. A protože je v Česku nedostatek pil i personálu, je vyváženo ve formě kulatiny do různých zemí včetně Číny. A to je pochopitelně velká škoda.

Přicházíme o hodně

Podle ekonoma Lukáše Kovandy tak přicházíme o hodně. Pokud totiž vyvážíme takto nízkou přidanou hodnotu, a naopak dovážíme z Německa i odjinud zpracovanou přidanou hodnotu ve formě třeba nábytku, přicházíme pochopitelně o možnosti kvalifikovaných pracovních míst, které by mohly zvyšovat úroveň naší ekonomiky.

Proč ale v Česku chybějí dřevozpracující kapacity, když se nabízí zpracovávat dřevo doma? Jedním z důvodů je stavební zákon a obecně pomalé stavebnictví s dlouhými schvalovacími procesy, které brzdí rychlejší výstavbu pil. Druhá věc je, že situace v roce 2018 a 2019 byla vyhrocená. Nikdo nečekal, že kůrovcová kalamita způsobí takové škody. Kapacity tuzemských pil a dřevozpracujícího průmyslu na to prostě nebyly připraveny, vysvětluje host Dvojky.

Na druhé straně Lukáš Kovanda potvrzuje, že český trh práce je dlouhodobě přehřátý. Máme nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU, a je velmi těžké najít vhodnou pracovní sílu i v lesnictví.

Cena poroste

Do budoucna se dá očekávat, že cena dřeva naopak poroste. Celosvětově totiž dochází k velkému nárůstu poptávky po dřevě, kterou má na svědomí i situace ve Spojených státech.

Joe Biden se snaží rozhýbat ekonomiku pomocí řady podpůrných programů. To vede k tomu, že ve Spojených států, kde jsou oblíbené dřevostavby, dochází k masivní výstavbě a k renovacím těchto druhů obydlí. A protože Donald Trump zavedl cla na dovoz dřeva z Kanady, dováží Spojené státy dřevo z Evropy.

Logicky je tedy dřeva v Evropě méně, což začíná dopadat i na český trh. Už teď pozorujeme například větší poptávku z Polska po českém dřevě. Lze se tedy domnívat, že i v České republice bude dřeva méně. A to způsobí růst jeho ceny. Není tedy chybou se předzásobit už nyní. Zejména ti, kteří topí dřevem ve dřevokotlích a podobně, uzavírá ekonom.

Další témata rozhovoru: růst důvěry v českou ekonomiku; zvyšování důchodů; konsolidace veřejných financí; vzrůstající cena brazilské kávy a související klimatické změny; globální podoba digitální daně.

Spustit audio

Související