Dvojrole. Simona Stašová v satiře na to, jak se politika vymýšlí doma v ložnici

27. únor 2022

Komitragédie Přemysla Ruta o tom, jak loajální státní úředník a buřič proti režimu jsou jedna osoba. A že vymýšlet politické praktiky doma v ložnici nebo u psacího stolu může být docela zábavné. Ale praktiky mocnějších mohou být ještě rafinovanější než ty, které dokáže vymyslet starosta Ujc a jeho žena Jarmilka. Kromě Simony Stašové v rozhlasové hře uslyšíte třeba Miroslava Moravce, Ladislava Smoljaka nebo Davida Novotného.

Osoby a obsazení: Vilém Ujc / Hynek Jejda (Ivan Řezáč), Jarmila Ujcová, jeho žena (Simona Stašová), vypravěč (Přemysl Rut), ministr vnitra (Bořivoj Navrátil), předseda vlády (Miroslav Moravec), hlava státu (Ladislav Smoljak), mladý, později starý učitel a ředitel školy (David Novotný), dítě (Magdaléna Rutová). Dále účinkují David Beneš, Martin Jurajda, Josef Novák, Jakub Stich, Jan Štěpánek, Eduard Pavlíček, Milan Slabihoud, Anna Řezníčková, Jana Samšuková, Berenika Kohoutová, Zdeněk Charvát, Jan Šťastný ml., Markéta Ježková, Petra Fialová, Petr Pulc a Tomáš Stich
Dramaturgie: Jiří Hubička a Pavel Minks
Zvukový mistr: Ladislav Reich
Režie: Hana Kofránková
Natočeno: v roce 2001

Kdo je vlastně hlavním hrdinou rozhlasové hry? Starosta Ujc, nebo protirežimní buřič Jejda? Starosta Ujc brojí proti Jejdovým pamfletům, které sám po večerech píše.

Kdo ho nutí mířit stále výš v politických funkcích? Jak se stoupá ze starostenského místa na ministerské křeslo? A jak pak na pozici předsedy vlády? Starosta Ujc a buřič Jejda lezou po štaflích. Každý ale na jiné straně...

O autorovi

Přemysl Rut

Známý dramatik, herec i publicista Přemysl Rut napsal původní rozhlasovou komitragedii Dvojrole v roce 2001. V té době měl jako autor za sebou už nejednu rozhlasovou hru. Podepsaný je ale taky pod celou řadu literárních, hudebních i dramatických pořadů, na kterých se podílel i jako vypravěč, herec, zpěvák a klavírista.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.