Důležité je být mentálně aktivní, radí Michaela Karsten, mistryně světa v paměťových schopnostech

27. říjen 2023

„Myslím, že míra informací, které dostáváme, už je natolik velká, že nevíme, jak s nimi zacházet, co si pamatovat a hlavně jak si to pamatovat. Proto je tady paměťový trénink a rady, jak s pamětí pracovat,“ uvádí. Lze pracovat se stresem a je vždycky na škodu? Je pravda, že ji kdysi manžel „sbalil“ na paměťovou ukázku? A na čem jsou založené paměťové techniky?

Trénovat paměť se podle Michaely Karsten vyplatí do nejvyššího věku. „Důležité je být mentálně aktivní. Ať už je to to třeba zájem o cestování a při něm nejen ležet na pláži, ale naplánovat si poznávací cesty, přečíst si něco k danému místu a jeho historii. A pustit se třeba i do cizího jazyka,“ radí mistryně světa v paměťových schopnostech.

Podle odborné literatury dochází v našem mozku k vrcholu ve 25 letech. Pak už je jen v našich rukou, jak začneme s mozkem zacházet.“ Nelze prý automaticky počítat s tím, že nám bez jakékoli námahy bude pořád stejně dobře sloužit. „Věková demence postihne každého. Otázkou je kdy. Sama jsem viděla u starších profesorů na vysoké škole, jak jim to pálilo. Spolehlivá paměť udržuje také hladinu zdravého sebevědomí. A to je pro seniory velmi důležité,“ uzavírá Michaela Karsten.   

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související