Důležité je být mentálně aktivní, radí Michaela Karsten, mistryně světa v paměťových schopnostech
„Myslím, že míra informací, které dostáváme, už je natolik velká, že nevíme, jak s nimi zacházet, co si pamatovat a hlavně jak si to pamatovat. Proto je tady paměťový trénink a rady, jak s pamětí pracovat,“ uvádí. Lze pracovat se stresem a je vždycky na škodu? Je pravda, že ji kdysi manžel „sbalil“ na paměťovou ukázku? A na čem jsou založené paměťové techniky?
Trénovat paměť se podle Michaely Karsten vyplatí do nejvyššího věku. „Důležité je být mentálně aktivní. Ať už je to to třeba zájem o cestování a při něm nejen ležet na pláži, ale naplánovat si poznávací cesty, přečíst si něco k danému místu a jeho historii. A pustit se třeba i do cizího jazyka,“ radí mistryně světa v paměťových schopnostech.
Podle odborné literatury dochází v našem mozku k vrcholu ve 25 letech. „Pak už je jen v našich rukou, jak začneme s mozkem zacházet.“ Nelze prý automaticky počítat s tím, že nám bez jakékoli námahy bude pořád stejně dobře sloužit. „Věková demence postihne každého. Otázkou je kdy. Sama jsem viděla u starších profesorů na vysoké škole, jak jim to pálilo. Spolehlivá paměť udržuje také hladinu zdravého sebevědomí. A to je pro seniory velmi důležité,“ uzavírá Michaela Karsten.
Související
-
Chcete trénovat paměť? Odložte křížovky a hrajte šachy, radí paměťová expertka
Lidská paměť bývá děravá. A s věkem se to zhoršuje. Jak bojovat proti zapomínání? „Je potřeba být aktivní a vzdělávat se,“ doporučuje v Blízkých setkáních Michaela Karsten.
-
Každé vystoupení ze stereotypu je pro mozek přínosné, radí autorka paměťových cvičení
Mozkocvična a Dobrá myslivna vznikly náhodou, když si zapomněla vzít do vlaku knihu. „Chyběla mi pak v zaměstnání, kde jsme cvičili paměť,“ vzpomíná Veronika Nešporová.
-
„Nedoporučuju si ani psát poznámky,“ překvapuje trenérka paměti Dana Steinová
Lze se naučit všechny naše panovníky? A na přeskáčku? Učení je triviální, tvrdí předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.