Chcete trénovat paměť? Odložte křížovky a hrajte šachy, radí paměťová expertka
Lidská paměť bývá děravá. A s věkem se to zhoršuje. Jak bojovat proti zapomínání? „Je potřeba být aktivní a vzdělávat se,“ doporučuje v Blízkých setkáních Michaela Karsten. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas.
„Když je mozek až do vysokého věku aktivován a pracuje, tak si člověk vytváří nadmíru nervových spojů. Tím dává svému mozku šanci, aby ho stařecká demence postihla snad až v hodně vysokém věku,“ ujišťuje.
Kdy zneklidnět
„Pokud to bývají takové ty výpadky, jako že si nepamatujete jména nebo slova, tak přichází panika. Základním pravidlem je nejprve to tzv. rozdýchat a sám sobě říct: je to v pohodě, já se na tu informaci dostanu. Tělo se zklidní a paměť začne fungovat,“ uvádí.
Křížovky nepomáhají
„Scrabble a šachy jsou geniální. To doporučuji třeba rodičům, aby to nabídli dětem. Šachy jsou vynikající, protože je tam trénovaná vizualizace a strategické myšlení.“
„Co se týká křížovek, nejsem jejich zastáncem. Jedinec má sice dobrý pocit, že to zvládl, ale nenastává tam dostatečný proces aktivace mezi nervovými buňkami. Scrabble a sudoku naopak doporučuji starším lidem,“ uzavírá paměťová expertka Michaela Karsten.
Jak si zapamatovat jména? Je metoda, jak zvládnout cizí jazyk? Pomáhají mnemotechnické pomůcky? Blokuje stres paměť? Cvičí v paměti svoji rodinu?
Související
-
„Nedoporučuju si ani psát poznámky,“ překvapuje trenérka paměti Dana Steinová
Lze se naučit všechny naše panovníky? A na přeskáčku? Učení je triviální, tvrdí předsedkyně České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging.
-
Čím větší blbost, tím líp si ji zapamatujete, tvrdí zakladatel Školy paměti
Paměť je jako sval, musí se trénovat. To říká zakladatel a lektor Školy paměti Jakub Pok. Tvrdí, že všichni máme fenomenální paměť, ale neumíme ji používat.
-
Iva Holmerová: Riziko demence? Už teď víme, že koronavirus poškozuje cévy v mozku a plicích
„Koronavirus se nejlépe šíří v uzavřených nevětraných místnostech, kde na sebe lidé mluví nebo křičí. Roušky pomáhají,“ říká gerontoložka Holmerová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...