Chcete trénovat paměť? Odložte křížovky a hrajte šachy, radí paměťová expertka

19. květen 2021

Lidská paměť bývá děravá. A s věkem se to zhoršuje. Jak bojovat proti zapomínání? „Je potřeba být aktivní a vzdělávat se,“ doporučuje v Blízkých setkáních Michaela Karsten. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

„Když je mozek až do vysokého věku aktivován a pracuje, tak si člověk vytváří nadmíru nervových spojů. Tím dává svému mozku šanci, aby ho stařecká demence postihla snad až v hodně vysokém věku,“ ujišťuje.

Kdy zneklidnět

Pokud to bývají takové ty výpadky, jako že si nepamatujete jména nebo slova, tak přichází panika. Základním pravidlem je nejprve to tzv. rozdýchat a sám sobě říct: je to v pohodě, já se na tu informaci dostanu. Tělo se zklidní a paměť začne fungovat,“ uvádí.

Michaela Karsten

Křížovky nepomáhají

„Scrabble a šachy jsou geniální. To doporučuji třeba rodičům, aby to nabídli dětem. Šachy jsou vynikající, protože je tam trénovaná vizualizace a strategické myšlení.“

„Co se týká křížovek, nejsem jejich zastáncem. Jedinec má sice dobrý pocit, že to zvládl, ale nenastává tam dostatečný proces aktivace mezi nervovými buňkami. Scrabble a sudoku naopak doporučuji starším lidem,“ uzavírá paměťová expertka Michaela Karsten.

Jak si zapamatovat jména? Je metoda, jak zvládnout cizí jazyk? Pomáhají mnemotechnické pomůcky? Blokuje stres paměť? Cvičí v paměti svoji rodinu?

autoři: Adéla Gondíková , eh
Spustit audio

Související