Čím větší blbost, tím líp si ji zapamatujete, tvrdí zakladatel Školy paměti
Paměť je jako sval, musí se trénovat. To říká zakladatel a lektor Školy paměti Jakub Pok. Tvrdí, že všichni máme fenomenální paměť, ale neumíme ji používat.
Filmy nebo knihy, zkrátka příběhy, si lidé pamatují docela dobře. Horší je to s čísly. A tak je dobré si čísla spojit s nějakými obrazy a ty pak složit do nějakého příběhu. „Je to otázka cviku. Paměť má obrázky ráda.“
Obrazy hrají prim
Podle Jakuba Poka můžou paměťové techniky pomoct i chronickým začátečníkům, kteří se ne a ne naučit nějaký světový jazyk. „Anglicky se řekne dlaň ‚palm‘. Představte si, že vám z dlaně roste palma. Čím větší blbost, tím líp si to zapamatujete."
„Slovo je třeba vidět. To zvyšuje pravděpodobnost, že si ho zapamatujete.“ Motivace a chuť se něco naučit je taky důležitá. „Nesmíte si říkat: Zase se musím učit tu pitomou angličtinu!“
Učte se aktivně
Abyste nejen uměli slovíčka, ale uměli i komunikovat, je důležitá aktivní znalost. „Necvičte se tak, že budete překládat z cizího jazyka do češtiny, ale naopak. Kdo nemá slovíčko aktivně v paměti, neumí ho ani používat,“ tvrdí lektor.
Třeba učení se cizímu jazyku považuje Jakub Pok za dobrou a smysluplnou metodu trénování paměti. „Paměť je jako sval a člověk by ji měl pořád trénovat. Když nebudete chodit, budete za chvíli taky jenom ležet,“ směje se.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.