dTest: 11 balzámů na rty jsme z testu vyřadili kvůli obsahu nežádoucích látek
Taky je používáte? Hlavně na podzim a v zimě je balzám na rty skvělou pomůckou na ošetření rtů. Proč nakonec celkovým testem prošla jen sedmička výrobků?
„Hledali jsme hlavně nežádoucí látky jako nejrůznější složky minerálních olejů. Naše kritéria ale byla velmi přísná,“ vysvětluje Jana Nováková, redaktorka časopisu dTest.
Jakmile je našli, dostal balzám rovnou „nedostatečnou“. A nebylo jich málo, 18 nejběžnějších výrobků v cenovém rozpětí 20−200 korun vyřadili celých jedenáct. „Pořád pak platí, že vysoká cena ne vždy taky odpovídá nejlepší kvalitě. Mezi těmi nejlepšími se našel i ten úplně nejlevnější.“
Nejlepší výrobky (po vyřazení 11 nevyhovujících):
Balzámy z řetězců Lidl a DM drogerie (jejich cena se pohybuje kolem 20−30 korun)
Balzám EOS (tyčinko-kelímek), který se nejvíc pozdával dobrovolníkům
„Do dalšího kola“ testu (hydratace, vůně nebo praktické roztírání) tak postoupily pouze balzámy bez minerálních olejů. Podle redaktorky dTestu to ale nejsou zdraví nebo životu nebezpečné látky. „Spíš se vám mohou nakumulovat v organismu spolu s dalšími chemickými látkami z potravin nebo kosmetických výrobků. Proč si je tak přidávat ještě z balzámů?“
„Svou práci“ udělají všechny
Test hydratace, což je asi nejdůležitější vlastnost, kterou od balzámů chceme, probíhal pomocí speciálního přístroje korneometr. Měří elektrickou kapacitu lidské pokožky. „Ze sedmi výrobků, které postoupily dál, měly všechny hodnocení uspokojivé. Jeden (z Lidlu) pak hydratoval skutečně nadprůměrně.“
Senzorické testování 30 dobrovolníků pak odhalilo zajímavost: přestože kvalita výrobků byla srovnatelná, oblíbenost balzámů, které se prodávají v kelímcích, byla výrazně menší, než u balzámových tyčinek. „Asi je to i kapku nehygienické, když musíte do kelímku hrábnout prstem, a to se jim taky moc nezamlouvalo.“ Co byste ale určitě měli hledat na etiketě?
Celoevropský test
„Žádoucí látkou je lanolin, který rty hydratuje, ale neuzavírá a tak mohou normálně dýchat. Kvalitní balzám by měl mít třeba jojobový, konopný, případně mandlový olej.“ Test probíhal i ve spolupráci s kolegy z Německa, Finska, Portugalska, kteří zkoumali „ty své“. „Pokud se teď hodně mluví o dvojí kvalitě potravin, tak tady jsme na tom stejně. Z 60 balzámů napříč Evropou asi polovina obsahovala nežádoucí látky,“ dodává.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka