Dominik Duka: 19. století definovalo člověka jako opici, zvíře. Tam je i kořen terorismu

8. prosinec 2015

Arcibiskup pražský srovnává teroristy muslimské s těmi katolickými z IRA. Varuje před Saúdskou Arábií a upozorňuje, že uprchlíci ztratili zodpovědnost za svou zem.

Objev Ameriky, Nového světa, byl podle Dominika Duky zápas o člověka. „Teprve tam si Španělé uvědomili, že i indián z buše, Inka, je člověk, a proto ho mohu pokřtít a proto vytvořím novou kulturu. Peruánskou.“

Člověk jako zvíře

Jenže 19. století člověku prý jeho obraz vzalo, když ho definovalo jen jako chytrou opici. „A tak jednáme s člověkem jako se zvířetem,“ myslí si arcibiskup. „Tam je i kořen terorismu. Kdy jednám s člověkem jako s nepřítelem. Bez jakékoli zodpovědnosti.“

Když se neuznává lidská důstojnost, jsou podle Duky jen dvě řešení: buď si člověka úplně podmanit, anebo se ho úplně zbavit. Na přímou otázku, jestli terorismus souvisí s vírou, odpovídá jednoduše: „Teror nedělá islám. Teror dělá konkrétní člověk.“ Nebojí se ale ani kontroverzí:

IRA vs. ISIS

„Irové byli členové IRA. Byli katolíky. Mohu já říci, že všichni katolíci jsou teroristé? Mohu já říct, že všichni Irové jsou teroristé? Kdyby se ale katolická církev v Irsku statečněji postavila proti těmto projevům, neměla by problémy, které má dnes.“

Podle Duky nestačí říkat, že jeden muftí ze Saúdské Arábie odsoudil atentát. Saúdská Arábie je podle něj „sud prachu, který leží na teorii a ideologii terorismu. Jenom tomu brání královská dynastie a politické smlouvy se Spojenými státy“.

Logo

Dvojí krize islámu

Duka žádá, aby vystoupily všechny „islámské státy“. A představitelé většiny vyznavačů islámu. „Aby vyjádřili svoji soustrast, svůj postoj. Aby odsoudili.“ Podle Duky se ukazuje, že jde i o krizi islámu jako náboženství.

„Jsme svědky dvojí krize. Na jedné straně je extrém těchto teroristů. A teď mi odpusťte, na druhé straně je extrém těch, kteří ztratili zodpovědnost za svou zem, za svoje rodiny. A místo, aby bránili, utíkají.“

Znamenal konec světa podle Mayů konec jistot, který právě prožíváme? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: zis , Dominik Duka , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.