Dívka s bicyklem, kněz od sv. Cyrila a Metoděje, Ležáky. Osudy obyčejných lidí spojených s atentátem na Heydricha v dokuseriálu Hrdinové ve vedlejších rolích
Hrdinové ve vedlejších rolích: Vladislav Vančura. Odmítl cestu do třetí říše a zapojil se do odboje. Jeho poprava měla být výstrahou
Důvodem jeho popravy nebyla ani tak odbojová činnost, jako proslulost a talent, říká historik. Spisovatel zadržený kvůli podezření z členství v levicovém odboji byl popraven pět dní po atentátu na Reinharda Heydricha. Na výstrahu pro další intelektuály, kteří by se chtěli stavět proti okupační moci. Zavraždění uznávané osobnosti veřejného dění vyděsilo kulturní obec. Její drtivá většina pak bez odporu na veřejných shromážděních přísahala věrnost třetí říši.
Stojíme-li jako vlastenci před volbou, má-li národ dále žít bez neplodné inteligence anebo s ní společně zahynout, pak volím záchranu národa a neplodnou inteligenci i se všemi pražskými darmošlapy hodím přes palubu.
Tato slova pronášel 31. května 1942 Emanuel Moravec, ministr školství a lidové osvěty protektorátní vlády. Bylo to čtvrtý den po útoku na Reinharda Heydricha, který ležel v nemocnici, a zdálo se, že možná přežije.
Za strůjci útoku se dal tušit zahraniční odboj a také odboj domácí. Intelektuálové, kteří často vyznávali levicové a protinacistické postoje, se Moravcovi zdáli být těmi, kdo akci podporují.
Exemplární popravy intelektuálů
Moravcova slova ladí s požadavkem Heinricha Himmlera, aby jako trest za útok na Heydricha bylo exemplárně popraveno sto příslušníků české inteligence. K tomu nakonec nedošlo, mimo jiné i na přímluvu K. H. Franka, který se domníval, že zavraždění stovky členů intelektuální elity by Čechy mohlo zatvrdit, a že lepší bude lámat národ rafinovaněji.
Nakonec bylo tedy na výstrahu popraveno intelektuálů jen několik. Tím nejvýznamnějším z nich byl Vladislav Vančura. Zavražděn byl 1. června 1942. Tedy den po Moravcově proslovu. S přípravou útoku ani skrýváním výsadkářů neměl nic společného, ani nebyl usvědčen ze schvalování atentátu. Měl smůlu, že byl ještě před útokem zatčen pro podezření z účasti na levicovém odboji.
Poprava Vladislava Vančury znamenala pro Čechy ohromný šok. Po smrti Karla Čapka platil za nejvýznamnějšího literáta a lidé nevěřili, že by si okupanti na osobnosti takového formátu troufli. Po jeho zavraždění ale začalo být jasné, že jde opravdu do tuhého a že nyní se dá od nacistů čekat cokoli. Jak ukázalo vyhlazení Lidic a Ležáků nebo vyvražďování rodin odbojářů a výsadkářů, bylo to skutečně tak.
Proč se poprava nepřipomínala?
Ještě po válce byl Vladislav Vančura jako jedna z obětí nacistického teroru připomínám. Přední básníci skládali verše na jeho památku. Jednu z nejkrásnějších napsal Jaroslav Seifert, začíná:
Místo, které poznamenal mrak, když jej vítr roztrhal pak v cáry, doušek vzduchu, kterým letěl pták, chomáč vůně, snítka bílé páry – a pak slza na těch krásných lících, to je vše, co zbývá po básnících.
Po roce 1948 už byl Vančura připomínán méně. Proč? Jaké byly okolnosti Vančurova zatčení? Poslechněte si odpovědi i další okolnosti jeho příběhu v dalším dílu seriálu Hrdinové ve vedlejších rolích.
Související
-
„Já už dál nemůžu. Buď mě pustíte dál, nebo se tu odstřelím,“ řekl jim Kubiš den po atentátu
Očité svědectví heydrichiády a přímá vzpomínka rodiny, která parašutisty ukrývala ještě v den atentátu. Ze vzpomínek Josefa Ogouna čte v audiu Radovan Lukavský.
-
A říkám hrdě jejich jména... Dokument o osudech dětí, jejichž rodiče popravili za heydrichiády
Během heydrichiády bylo pozatýkáno a popraveno několik tisíc obyvatel protektorátu. Tito lidé však měli své rodiny a malé děti.
-
Den s Anthropoidem
Speciální projekt Dvojky k 75. výročí atentátu na Heydricha. Interaktivní mapy, virtuální realita, komponované celodenní vysílání z kostela i krypty.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.