Dívka s bicyklem, kněz od sv. Cyrila a Metoděje, Ležáky. Osudy obyčejných lidí spojených s atentátem na Heydricha v dokuseriálu Hrdinové ve vedlejších rolích

Hrdinové ve vedlejších rolích: Jindřiška Nováková, dívka s bicyklem. Unikala gestapu a zaplatila za to životem

Čtrnáctiletá školačka Jindřiška Nováková, která z místa útoku na Reinahrad Heydricha odvedla bicykl Jana Kubiše. Až do konce května 1942 obyčejné děvče z Libně, pak hrdinka, která dokázala několik týdnů unikat pozornosti gestapa. Zároveň jediné dítě odbojářů angažovaných v atentátu na Heydricha, které nebylo internováno, ale popraveno.

Dne 24. října 1942 bylo v Mauthausenu zavražděno 262 českých odbojářů. Šlo o lidi, kteří nějakým způsobem napomáhali k útoku na Reinharda Heydricha, anebo ukrývali jeho aktéry. Nejmladší obětí byla teprve čtrnáctiletá Jindřiška Nováková z Prahy.

Co se dělo s dětmi odbojářů?

Jindřiška Nováková (1928-1942)

Zdá se, že na tom, že nacisté připravili o život dítě, není nic tak neobvyklého: židovské, romské nebo třeba děti z Lidic či Ležáků přece také zavraždili. Jenže v případě dětí odbojářů byla praxe zpravidla jiná.

Nezletilí potomci Čechů zapojených do odboje bývali internováni ve zvláštním táboře v moravských Svatobořicích. Jindřišku mezi ně ale neposlali. Nebyla totiž jen pouhým potomkem odbojářů, ale sama se na odbojové činnosti podílela.

Sudetská rodina aktivních Sokolů

Jindřiška byla dcerou aktivního Sokola a českého vlastence Václava Nováka a Marie Novákové, taktéž Sokolky. Novákovi původně bydleli v severočeském pohraničí v Podmoklech, které jsou dnes součástí Děčína. Po připojení Sudet k Říši přišli do Prahy.

Zde se samozřejmě zapojili do sokolských struktur. A tím pádem také do odbojové činnosti. Pomáhali parašutistům z Velké Británie, kteří seskočili na území protektorátu a to včetně Josefa Gabčíka a Jana Kubiše. Mužů, kteří 27. května 1942 zaútočili na Reinharda Heydricha.

Několik týdnů unikala gestapu

Reprodukce z Týdeníku rozhlas (květen 1942)

Když pak prchali z místa činu, Jan Kubiš se přišel skrýt právě do bytu Novákových. Kromě toho, že byl zraněný, řešil ještě jeden problém. Při útěku nechal na dvoře jednoho domu stát svůj bicykl. Bylo potřeba, aby kolo, které se mohla stát důležitou stopou, někdo odvezl a ukryl.

Tím někým se stala právě Jindřiška. Přestože ji viděli svědci, gestapo ji ani kolo po několik týdnů nemohli najít. Proč? Jak probíhalo pátrání a jaké to všechno mělo pro Jindřišku následky? To si poslechněte v prvním díle seriálu Hrdinové ve vedlejších rolích.

Spustit audio

Související