Diety škodí duši. Zaměřte se na malé změny, které vás budou těšit. Roztočíte spirálu úspěchů
Začátek nového roku bývá pro mnohé impulz k tomu, začít držet dietu a zlepšit svoji fyzickou kondici. Nastavení nových stravovacích návyků má ovšem svá pravidla. Jak vydržet a neselhat hned na začátku? „Změna životního stylu vás musí hlavně bavit. Jen tak půjde o změnu trvalou,“ radí psycholožka a zakladatelka společnosti STOB.
Základem úspěšného hubnutí je nejenom to, co jíme, ale také proč jíme. Klíčové je přitom dosáhnout energetické nerovnováhy, tedy trochu lépe jíst a trochu více se hýbat. „Většina lidí ale bohužel podléhá laickému hubnutí v podobě různých diet, hubnoucích prášků nebo náušnic, které rozhodně k energetické nerovnováze nevedou. Kvůli tomu obézních lidí narůstá,“ vysvětluje odbornice na zdravý životní styl Iva Málková.
Spirála úspěchů
Ve snaze být úspěšný a neselhat při dalším pokusu zhubnout kila navíc je nejdůležitější motivace. „Ta by rozhodně měla být vnitřní. Mělo by to být svobodné rozhodnutí člověka s vědomím, že obezita jde ruku v ruce se zdravotními problémy. Pokud je to jen novoroční předsevzetí udělané pod tlakem společnosti, je to špatně.“
Hubnoucí kurzy klubu STOB vycházejí přitom z teorie učení, které říká, že děláme jenom to, co je nám milé. Většina diet totiž sice napomůže shodit nějaké to kilo, ve valné většině ale podle Ivy Málkové škodí naší duši. „Proto u klientů hledáme to, co se v jejich životním stylu podílí na kilech navíc. A tam pak provádíme malé postupné změny, které jsou oni schopni akceptovat a které jim přinášejí radost. Postupně pak nabalujeme další a roztáčíme tak spirálu úspěchů.“
Rodina je základ
Samostatnou kapitolou je pak hubnutí u dětí. „Děti mají bohužel daleko menší šanci získat odbornou péči než dospělí. Pokud se dítě vrátí z lázní, kam ho poslal pediatr, do rodiny, kde obezita vznikla, roztáčí se většinou kolotoč. Proto pořádáme rodinné kurzy, kde děláme společně pomalé změny, což nám přijde mnohem efektivnější,“ uzavírá Iva Málková.
Související
-
Expedice za dietami jako posedlostí a metlou lidstva
Co mají společného Alžběta Bavorská alias císařovna Sissi, básník George Gordon Byron, spisovatel Franz Kafka a herečka Marilyn Monroe? Byli to posedlí dietáři.
-
Diety odebírají spoustu životní energie. „To vidím jako největší negativum,“ uvádí psycholožka
Obezita není jen problém dneška. Stačí vidět kypré tvary Věstonické venuše. Podle zakladatelky společnosti STOB Ivy Málkové na to ale byla tehdy ta dotyčná hrdá.
-
Za tloušťku u dětí nemůžou geny ani škola. Rozhodující je rodina, tvrdí obezitolog
Štěpán Svačina tvrdí, že klíčem ke zdraví je pohyb. U dospělých i u dětí. Těm by to měla vštípit rodina. Co jsou geny obezity a je obezita dědičná?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka