Desperát

Meziválečný zloděj a vrah, který inspiraci hledal v mayovkách. Loupil, vraždil a u toho si četl…

Pro západní Čechy od Šumavy k Aši byl v první polovině 30. let příznačný nárůst trestné činnosti včetně závažných násilných deliktů. Důsledkem hluboké hospodářské krize se zvlášť v pohraničí potulovala spousta lidí. Jedna běžná kontrola tuláka 22. srpna 1935 byla pro strážníka Karla Stöhra osudná.

Kontrolovaný muž na něj v obci Velká Hleďsebe u Mariánských Lázní nečekaně vytáhl pistoli a dvěma ranami ho zasáhl do hrudníku. Stöhr zemřel při převozu do nemocnice. Svědkové podle fotografií ztotožnili pachatele s Rudolfem Hellerem (* 26. června 1913).

Známá firma Heller

Tenhle rodák z Písku u Města Touškova měl prý od dětství násilnické sklony. Vyučil se zahradníkem, ale nikdy nepracoval. Toulal se a kradl po celých západních Čechách. Specializoval se na vykrádání domů, kradl ale i třeba kola. Zrovna začátkem srpna 1935 ho propustili z chebského vězení.

Národní listy

Vyšetření jeho posledního zločinu dostal na starost kapitán četnictva v Mariánských Lázních Antonín Outrata a štábní strážmistr Josef Frýba. Pátrání jim komplikoval fakt, že Heller kraj dobře znal. Posílili tedy ostrahu silnic, dělali mimořádné zátahy. Na každé hlášení o vloupačce reagovali okamžitě. Heller ale pořád unikal.

Vrah utíká na východ

Peníze, jídlo a oblečení si Heller kradl. Co nepotřeboval, nechával ve vykradených domech nebo lesích. Jeho trasa směřovala neochvějně na východ. Před Plzní to ale otočil na Domažlicko. Jako by odhadoval, že o něm vědí. A pak přišel 16. říjen 1935.

Rudolf Heller je 170 cm vysoký, postavy štíhlé, vlasy hnědé, oči šedé, v obličeji jizvy po neštovicích. Je ozbrojen a velmi nebezpečný.

popis vraha v novinách i rozhlase

Václav Šindelář kolem poledne nahlásil štábnímu strážmistrovi Josefu Jirkovi, že nejspíš s Hellerem právě mluvil. Jirka byl ale zrovna na strážnici sám. Vydal se tedy za vrahem na motorce jen s Šindelářem, který mu měl pomoct s identifikací. A cestou na Srbici Hellera dostihli.

Stíhání vraha na motorce

Ten ale neváhal a okamžitě vystřelil a ukryl se u cihelny. Zasáhl strážmistra Šindeláře. Svým zraněním otec čtyř dětí podlehl. Jeho vrah chvíli situaci sledoval z úkrytu a pak se dal na útěk směrem na Klatovy.

Národní listy

Pronásledovali ho teď zalarmovaní četníci z celého okolí, včetně členů plzeňské a klatovské pátračky. Do stíhání se zapojili i obyčejní lidé ozbrojení loveckými zbraněmi a oddíl vojska z Domažlic. Dostihli ho až pozdě odpoledne v lesích mezi obcemi Dehtín a Štěpánovice.

Bídná smrt vraha

Ve chvíli, kdy se chystal na četníky vystřelit, ho zasáhli. Do nohy. Padl na zem. A nejspíš proto, že věděl, co ho čeká, si sám prostřelil hlavu. Tak byla pomstěna smrt dvou četníků. Neblahé dědictví vraha a desperáta Rudolfa Hellera se ale nadlouho vrylo do kraje i paměti lidí.

autoři: Bronislava Janečková , rota , Emil Hruška
Spustit audio

Související