David Storch: To, co sděluje film Planeta Česko, je úplně zásadní. Revoluční. To neuvidíte ani na BBC

3. duben 2018

Do kin se dostal první celovečerní film o české přírodě. Čím podle biologa a ekologa konkuruje populárním dokumentům Davida Attenborougha na BBC?

Film Planeta Česko režiséra Mariána Poláka nejmodernějšími technologiemi mapuje dobrodružství zvířat a rostlin kolem nás. Tvrdí, že divočina začíná za vašimi dveřmi. „Film se mi líbil. Hlavně mě ale zaujal tím, že byl úplně jiný, než jsem si představoval,“ přiznává David Storch.

„V recenzích se většinou dočtete, že jde o slabší český odvar pořadů Davida Attenborougha na BBC. Anebo že je něco takového, ale že to ruší přílišná sebestřednost, vystupování režiséra, který tam povídá o sobě. Ale to je naprosto jasný autorský záměr,“ upozorňuje biolog a ekolog.

BBC nic takového nesděluje

„Cílem filmu je ukázat, jak jedinec objevuje přírodu kolem nás. Vlastně udělali úplně skvělou věc: nesnažili se napodobit BBC. Udělali to jinak,“ myslí si. „To, co sděluje, je úplně zásadní. A žádný jiný film, včetně BBC, nic takového nesděluje.“

„Ten film zprostředkoval moderní pohled na naši přírodu a její ochranu. Ukazuje, že příroda je i v místech, kde si to nikdo nemyslí. Například přímo v hnědouhelných dolech. Že na to, aby se uchovala příroda, někdy potřebujeme pojezdy tanků, čtyřkolek, motorek,“ vysvětluje Storch.

Pro veřejnost revoluční film

„To, co o přírodě sděluje, je pro mě důležitější než ty záběry. Ty záběry člověk vidí na BBC lepší. Ale to sdělení je úplně zásadní. A pro širší veřejnost úplně revoluční.“ Film vznikl v intenzivní spolupráci s přírodovědci. S většinou z nich se Storch velmi dobře zná.

„Sám jsem se nic nového nedozvěděl. Jsou tam všude věci, o kterých člověk věděl: vlaštovky, které hnízdí v čekárně na nádraží a dokážou si sami přes fotobuňku otvírat dveře. Jsou tam pěkné záběry ptáků, celkem unikátní záběry modrásků, jejichž larvy jsou vychovávány v mraveništích, to jsem nikde jinde neviděl.“

autoři: zis , David Storch , rota
Spustit audio