Cyril Höschl: Proč máme blbou náladu
Ekonomika roste, máme kde bydlet, co jíst. A i ti chudí toho mají daleko víc než třeba před 100 lety. Podle ředitele Národního ústavu duševního zdraví jsme asi ztratili vize a motivaci.
„Metaforicky řečeno: dochází k únavě materiálu. Dnes žijeme stylem, který se prostě časem vyčerpá a rozkládá se,“ říká Cyril Höschl. „Jedeme na neutrál, bez zařazené rychlosti.“ Společnost podle něj ztrácí dech, protože se najednou nemá proti čemu vymezovat a za čím jít.
Proto vystrkují růžky nahnědlí
K současnosti hledá paralely v dobách, kdy padaly režimy. „V listopadu 1989 už se tak nezavíralo, nepopravovalo. Režim se tehdy postupně sám vyšeptal. Totéž se vlastně stalo se starým Rakouskem-Uherskem. Ale i s Římem nebo Německem před příchodem Hitlera.“
Proto taky „už teď vystrkují hlavy z písku různí Le Penové, Hofrové a další nahnědlí, kteří to lidem řeknou jasně a stručně. Mluví z duše vašeho nejtemnějšího zákoutí. Je to i to Trumpovo ´Vy si to myslíte, já to říkám´,“ cituje Höschl heslo amerického prezidenta.
Naše justice je chromá kachna
„Já ale v sobě stále mám naději, že se s tím ještě něco dělat dá,“ doufá psychiatr. „Třeba přijde nový trend, který nás přes ten pahorek přenese.“ Změnit by se podle něj měl vztah mezi politiky a voliči. A taky vymahatelnost práva. Dnes někomu procházejí zlodějny, jiný je potrestaný i za maličkost.
„V poslední době je toho nějak víc a vykonavatelé spravedlnosti si z nás dělají srandu. Ruka spravedlnosti je u nás nějaká zchromlá. Systém justice je jako chromá kachna. To je taky zdroj blbé nálady: i když se lidé mají víceméně dobře, tak to nevyváží frustraci z okolí,“ myslí si Höschl.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.