Cyril Höschl: I kdyby byla Modrá velryba jen hoax, pořád je to hra s ohněm

20. duben 2017

Sociální sítě a média jsou dnes plné informací o nebezpečné hře Modrá velryba. Cílená je hlavně na děti, které má dovést k sebepoškozování nebo k sebevraždě.

Informaci zveřejnila Policie ČR, ale podle všeho zřejmě sama naletěla na hoax (falešnou zprávu). Tvrdí, že se k nám Modrá velryba dostala z Ruska, kde už mělo spáchat sebevraždu na 120 dětí. „Asi je to opravdu podvrh. To ale neznamená, že i zmínka o hře není nebezpečná,“ upozorňuje Cyril Höschl.

„Její šíření považuji za velmi závažné. Může mít neblahé důsledky.“ Dospívající děti, na které „hra“ míří, jsou totiž psychologicky nesmírně chytlavé. „Krutost, násilí, bolest, to vše je nesmírně přitahuje. Jako magnet. Po počátečním šoku je to ale může inspirovat. Třeba i ke snaze vyrovnat se těm ostatním.“


Princip Modré velryby:
Kurátor dává prostřednictvím sociálních sítí mladému člověku asi 40 různých úloh podle předepsaného scénáře. K těm posledním patří sebepoškozování a pak i sebevražda.

Neštěstí přitahuje

Podobné je to i u dospělého. Pokud jste svědkem dopravní nehody, první věc, co uděláte je, že se tam koukáte. Dospívající je nebezpečím přitahován ještě víc. Na stejném principu funguje i móda: to, proč všichni puberťáci nosí čepice s kšiltem dozadu nebo kalhoty „na půl žerdi“.

Jak se puberťáci chovají?

„Mají sklon k uniformitě. Paradoxně ve vzdoru vůči uniformitě svých rodičů jsou uniformní ještě víc. To celé (a pod vlivem šíření informací o hře) může vést až k tomu, že někdo opravdu spáchá sebevraždu.“ Na stejném principu se šíří i násilí, šikana, ponižování spolužáků nebo nenávist k ostatním.

Medializace Modré velryby má prý ještě další důsledky. Ten pozitivní donutil vyděšené rodiče, aby se vůbec zajímali o své potomky u počítačů. Negativní je podle Höschla popularizace hry/hoaxu, což byl jistě záměr autorů.

autoři: lup , zis , Cyril Höschl
Spustit audio