Co potřebují muškáty
Víte, jak a co všechno dělat pro pěstování muškátů? Poradí Rada pro tento den.
Nejčastěji pěstovanými druhy muškátů neboli pelargonií jsou muškáty páskaté (Pelargonium zonale) a v poslední době také muškáty převislé (Pelargonium peltatum), které jsou spolehlivou pokojovou a balkonovou květinou pro začínající i zkušené pěstitele.
Zásady pro úspěšné pěstování muškátů:
- Dostatečně světlé stanoviště, v jarním a letním období spíše slunné. V pozdním podzimu a zimním období pak muškáty umístíme v chladnější místnosti s teplotou mezi deseti a patnácti stupni Celsia.
- V letním období za bujné vegetace a na slunném stanovišti (zvláště pak na volném balkonu) je třeba rostlinám dopřát vláhu téměř denně, i když muškáty v případě potřeby vydrží bez vody i několik dní a znovu se po zalití vzpamatují.
- Podmínkou úspěšného pěstování muškátů je pravidelné a vydatné přihnojování v době od konce jara do začátku podzimu. Snad nejvýhodnějším způsobem přihnojování je rostliny zalévat silně naředěným výluhem z dobrého kompostu nebo slepičího zákvasu.
- V zimě musíme zálivku omezit, rostliny vůbec nehnojíme a dopřejeme jim růstový klid. Všechny druhy muškátů v zimním období lépe snesou přísušek než přemokření, po kterém začnou zahnívat a muškáty většinou nepřežijí.
Další tipy pro pěstování muškátů najdete v internetovém Receptáři na webu www.ireceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.