Co do kompostu nepatří?
Minule nám Stanislav Peleška radil, jak správně uklízet zahradní a kuchyňské zbytky do úhledné hromady ke tlení a přeměně v humus a k jeho následnému využití.
Při správném tlení dojde k zapaření a teplotě k 75°C. Za tři měsíce se změní v humus, pak teplota klesá k 50°C a za další půlrok se může rozvážet ke hnojení v zahradě. To je normální správný postup.
Co do kompostu nepatří?
Do kompostů ale nepatří úplně všechno, co se nám nehodí, a tomu se musíme vyhnout. Nerozložitelné zbytky poznáme snadno. Dalším závadným materiálem jsou vápno a vápenaté materiály, což někteří pěstitelé považují za dezinfekční činitel proti škůdcům a chorobám na shrabaném materiálu. To ale není pravda: vápno nebo vápence sice částečně materiál dezinfikují, ale současně snižují teplotu k 50°C, což je málo a ke správné dezinfekci nedojde. Kompost s vápnem navíc nemůžeme použít ke hnojení všech rostlin. Kyselomilnou půdu potřebují především všechny bobuloviny a některé zeleniny, vápnomilné jsou jádroviny a především peckoviny a ořešáky. Tyto vápnomilné dřeviny máme hnojit s odstupem cca měsíců, aby nedocházelo ke vzájemné neutralizaci obou hnojivých materiálů v půdě.
S listy ořešáku opatrně
Dalším málo vhodným materiálem k přímému kompostování jsou shrabané ořešákové listy, protože jsou mírně voňavé: tím také méně dezinfekční. Ale v přírodě a zahradě také dojde k jejich zetlení, co by se zbytky příroda dělala? Pěstitelův postup má být podobný: ořešákové listí je třeba dávat do kompostů omezeně asi ve čtvrtinovém poměru k ostatním rostlinným materiálům: smícháme tři díly jiného rostlinného materiálu (tedy např. listí) s jedním dílem listí ořešákového (třeba 3 kolečka spadaných listů z jádrovin s jedním kolečkem listů ořešákových) a klidně to odvezeme na kompostiště.
Hnojíme jen humusem
Ještě je třeba připomenout, že hotové vyzrálé komposty rozvážíme na potřebná místa v zahradě tak, že před rozvozem sejmeme asi deseticentimetrovou vrchní nezetlelou vrstu: tu kompostujeme znovu a rozvezeme jen ten "dortový" voňavý kompost, vlastní humus.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.