Člověk by měl jít naproti vzácným momentům, myslí si zpěvák Jan Smigmator

3. květen 2023

Vrátil se z newyeorské Carnegie Hall, kde vystoupil se svým sólovým koncertem. „Je to hodně drahá legrace,“ směje se. „I kdyby člověk počítal s tím, že prodá všechny lístky, stejně to nedává ekonomický smysl.“ Jaká byla jeho cesta na jedno z nejslavnějších hudebních pódií světa? S jakými pocity se tam vrátil a s kým se setkal? Kdy byl poprvé v New Yorku? Musel pěveckou kolegyni Dashu ke Klubu Evergreen dlouho přemlouvat?

V Carnegie Hall chce zpívat každý zpěvák. „Člověk si ji může pronajmout, ale i k tomu vede dlouhá cesta. Umělec musí podstoupit schvalovací kolečko. My jsme na jejich finální souhlas čekali tři čtvrtě roku,“ popisuje Jan Smigmator.

Jan Smigmator

„Člověk by měl jít naproti vzácným momentům. Dva lidi můžou jít po stejné cestě, jeden z nich ty příležitosti vidí a druhý ne. Myslím, že já je vidím. Muziku miluju celým svým bytím. Už jako osmnáctiletý kluk jsem si za poslední prachy koupil jízdenku na autobus do Londýna a vstupenku na koncert Tonyho Benneta. Protože jsem neměl peníze na hotel, chodil jsem nočním Londýnem a ráno jsem jel sedmnáct hodin zpátky do Prahy,“ vzpomíná.

„Takovéto věci jsem ve svém životě absolvoval mnohokrát. To jsou ty inspirace do budoucna,“ uzavírá zpěvák.

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.