Cimr

24. říjen 2017

Příjmení Cimr dnes nosí 178 osob. Jedná se o příjmení německé, které bylo zjednodušeno a hláskově přizpůsobeno češtině. Josef Beneš předpokládá původní formu Zimmerer ze středohornoněmeckého zimmer, tj. „stavební dříví“ nebo také „budova“. Snad se mohlo jednat o pojmenování tesaře. Zimmerer se zjednodušil na Zimmer, což pak bylo podle zásady „piš, jak slyšíš“ zapsáno jako Cimr.

Použitá literatura:
M. Knappová, Naše a cizí příjmení v současné češtině, Liberec 2002, s. 162 (Cimmer); J. Beneš, Německá příjmení u Čechů, Ústí nad Labem 1998, s. 255 (Zimmer), s. 262, s. 326

autor: Žaneta Dvořáková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.