Čím posilovat imunitu proti chřipce
Imunitní systém má několik úhlavních nepřátel, které sice dokáže přemoci, ale setkání s nimi ho může poškodit a oslabit na dlouhé měsíce. Mezi infekce, které imunitu výrazně oslabují, patří také zdánlivě obyčejná chřipka.
Virus chřipky poškozuje jeden z druhů imunitních buněk, a přestože se tělo s infekcí nakonec vyrovná, utrpí při tom naše imunita citelné ztráty. Onemocnění chřipkou tak má nejen bezprostřední nepříjemné projevy, ale činí nás také výrazně zranitelnějšími ve vztahu ke všem ostatním druhům infekcí.
Čím tedy pravidelně posilovat imunitu? Základem je strava
Imunitní systém spotřebovává na tvorbu stále nových protilátek a na tvorbu bílých krvinek zodpovědných za imunitní funkce velké množství energie a živin. Základem posilování imunity je proto správná výživa. V naší stravě musí být dostatek bílkovin, protilátky jsou totiž také bílkoviny. Pro tvorbu bílých krvinek jsou zase zapotřebí vitaminy, především kyselina listová, která je obsažena ve špenátu, brokolici či kapustě, a vitamin B12 obsažený v játrech, červeném mase, mléku a vejcích.
K dobré imunitě i otužováním
Imunitu rovněž posiluje otužování. Jeho smyslem je navodit situaci, která náš organismus mírně stresuje čili přechodně ho činí náchylnějším k infekci. Pokud se organismus do těchto situací dostává pravidelně a ve správné míře, vychází z nich patřičně posílen. Otužování studenou vodou provádíme nejlépe každý den. Přibližně jednou týdně lékaři doporučují saunování. To však není vhodné pro děti v předškolním věku, pro kardiaky, pro lidi s vysokým krevním tlakem ani pro ty, kteří se v dané chvíli necítí úplně zdrávi!
Další informace o lidské imunitě a možnostech obrany proti chřipce najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.