Chuť po mýdle, aroma po ovčině. Francouzský rokfór se napodoboval i u nás

V jeskyni nedaleko francouzského města Roquefort byl 4. června roku 1070 vyroben první plísňový sýr téhož jména. První zmínky o sýru podobném rokfóru ale pocházejí už z 1. století našeho letopočtu. Ve své encyklopedii o něm psal římský přírodovědec Plinius Starší. Rokfór si oblíbil také francouzský král Karel VI., přezdívaný Šílený, který 4. června 1411 rozhodl svým výnosem, že tento sýr bude zrát pouze v jeskyních a sklepích městečka Roquefort-sur-Soulzon v Pyrenejích.

Chudičkou vegetaci tam spásaly ovce, jejichž mléko, tenkrát i s přídavkem mléka kozího, dalo rokfóru jeho typickou chuť.

Jeskynní komplex se stal plísňovým rájem

V blízkém okolí Roquefortu postupem času vznikla řada malých mlékáren, v nichž se vyráběly bochníky sýra a následně se dovážely ke zrání právě sem. Jeskynní komplex v místních skalách je plísňovým rájem. Je zde totiž stálá teplota mezi sedmi a devíti stupni a velmi vysoká vlhkost.

Sláva rokfóru se šířila po celém světě. „Chuť při prvém ochutnání je ostrá, skoro jako po mýdle, s aroma po ovčině,“ psalo se o něm v rakousko-uherském tisku. I přesto se francouzský sýr začal napodobovat i na našem území. Proslulé byly zejména jeho imitace ze slovenského Víglaše a moravské Kroměříže.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

Spustit audio

Související