Semenná banka Špicberky. Kryt proti konci světa uchovává miliardy semen
Svalbard globale frøhvelv je norský název pro Špicberské globální úložiště semen, které se začalo budovat 19. června 2006. Zařízení, které má být bezpečným úložištěm semen v případě regionálních či globálních krizí, se nachází v podzemním labyrintu vyhloubeném do pískovcového masivu. Bagrům a dalším hloubícím strojům trvalo celý rok, než v hoře vydlabaly síť chodeb, místností a hal. Vznikl tak jakýsi bunkr, kterému místní obyvatelé říkají výstižně kryt proti konci světa.
Norské souostroví Špicberky je opravdu bezpečné místo pro uložení semen. Leží v Severním ledovém oceánu zhruba uprostřed mezi pobřežím Norska a severním pólem, tedy v oblasti, kde nehrozí sopenčná činnost, tornádo ani další přírodní katastrofy.
Česko tu má pšenici, ječmen a oves
Semenná banka by navíc měla odolat i atomovému výbuchu. Osivo je v ní uchováváno při teplotě -18 stupňů Celsia. Skladují se zde miliardy semen, která jsou rozdělena do speciálních boxů podle jednotlivých zemí. Největší zastoupení v mrazivém trezoru má rýže.
Česko tu má v úschově pšenici, ječmen a oves. Konkrétně jsou to odrůdy, které mají čistě český původ a zároveň význam v potravinářství. Mezi vzorky semen na Špicberkách určitě nenajdete geneticky upravené plodiny, protože jejich dovoz je norskými zákony zakázán. Nejen o semenné bance, ale i o špicberských zvyklostech a všudypřítomných ledních medvědech jsou dnešní Příběhy z kalendáře.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Měla jsem obavu z velké tmy. Paradoxně jste vnímavější, popisuje Špicberky antropoložka Sokolíčková
Žena v polární noci. To je název nové Četby na pokračování na Dvojce z deníku umělkyně Christiane Ritterové. „Setkání s autorkou by mě určitě hodně zajímalo,“ uvádí.
-
Jedlý les dává plody celoročně, říká propagátor permakultury
V dnešním světě jen málokdo a málokdy narazí na rodinu, která se chce uživit sama, být co nejméně závislá na civilizaci, nebýt otrokem složenek, hypoték, systému. Ř...
-
V Opavě se rodí sbírka živých ovocných stromů a keřů našich prababiček
Tradiční kamenné muzeum - to nemusí být jen výstavy v teple a pod střechou. Začínají se zvětšovat možná trochu překvapivým způsobem. Slezské zemské muzeum v Opavě se pravděpodobně stane úplně prvním v republice, které bude mít na oficiálním seznamu sbírek i živé exempláře.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
![ze_světa_lesních_samot.jpg ze_světa_lesních_samot.jpg](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_3x2_mobile/public/images/30211a0c09767f56cedafa33e6481497.jpg?itok=KWqo-X-T)
![](https://dvojka.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_1x1_mobile/public/images/1cbf078c2113e4a20ba2b4185c2821e2.jpg?itok=FkhfJLo4)
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.