Chřipka je vážné onemocnění, a ne banální infekce!

11. říjen 2017
chřipka není rýma

Za posledních 10 let zemřelo v celé Evropské unii na chřipku 15 000 lidí. Čechům asi moc nevadí, alespoň o tom svědčí nízká proočkovanost populace.

„Nejvhodnější čas na očkování je teď, na začátku října, před začátkem chřipkové sezóny. Sama nejsem vakcinolog, ale co mohu říct, že je to jedno z nejbezpečnějších a nejúčinnějších očkování, jaké tady máme,“ říká Dana Čechová z oddělení Klinické imunologie a alergologie VFN Praha.

Očkování byste měli odložit pokud se právě léčíte s nějakou virózou, anebo vám to nedoporučí lékař. Otálet by ale neměli lidé z rizikových skupin, tedy senioři, nemocní se srdíčkem nebo s plicními chorobami a poruchou imunity. „Pokud jste v úzkém kontaktu s rizikovými pacienty, hlavně se seniory nebo malými dětmi, měli byste být chráněni také. Můžete jim totiž chřipku donést až domů.“


Pokud už jste nemocný, měli byste být doma v posteli! Když to opravdu nejde, kašlete aspoň do kapesníku a umývejte si častěji ruce!Dana Čechová, imunoložka


Imunita = obranyschopnost
organismu proti infekci. Složky imunitního systému jsou ale schopny napadnout i vaše vlastní tělo, což už jsou ale autoimunitní choroby.

Jak se bránit?

Pokud se chcete nákaze vyhnout, není vhodné jíst jakékoli jídlo přímo v dopravním prostředku, častěji používat kapesník, mít šálu přes ústa a nesundávat si ani rukavice. „Chřipkové viry totiž vydrží na madlech autobusu překvapivě dlouho. A když nemáte rukavice, tak si aspoň nezapomeňte umýt ruce.“

Taky byste měli přemýšlet nad vlastním životním stylem, jestli své tělo posloucháte. „Spánek, pohyb a jídelníček. To jsou tři základní rady.“ Každá chřipka je ale opravdu vážné onemocnění, se kterým se musíte léčit.

Váš imunitní systém si s nejběžnější obranou dokáže poradit sám. To ale neplatí, když nedodržíte dobu nutné regenerace po proběhlé infekci, nebo se neléčíte vůbec. „Nejrůznější přechodné poruchy imunitního systému si pak jinak zdravý člověk způsobí úplně sám.“ Svou roli hraje i nedostatek spánku, velké stresy nebo nevhodná skladba jídelníčku.

Alergik a očkování?

Očkování by pak měli vynechat alergici, ale jen pokud už měli alergickou reakci na vakcinaci. Obecně je alergik víc náchylný ke všem respiračním chorobám, takže těm lékařka protichřipkové očkování naopak vřele doporučuje.