Čeští stavové vyhodili opozici z okna. Následovala třicetiletá válka

V roce 1618 je České království oficiálně zemí náboženské tolerance. Je to oáza bezpečná asi jako soudek střelného prachu. Spory mezi skupinami věřících prorostly do nejvyšší politiky. Radikální křídlo českých stavů je řeší metodou zvanou defenestrace. Vyházení opozice oknem je považováno za „starý český obyčej“. Dne 23. května jsou z okna Pražského hradu vyhozeni dva vysocí královští úředníci a jeden užvaněný písař. Všichni pád z velké výšky přežijí a tvrdí, že šlo o zázrak.

Ochranou ruku nad katolíky prý držela Panna Marie. Stavové oponují a šíří vlastní verzi. Podle ní zachránil trojici před jistou smrtí hnůj pod okny. Pravdu už nikdo nezjistí, protože okolí místa činu prošlo přestavbou.

Akt je políčkem do tváře českému panovníkovi z katolické dynastie Habsburků. Přestože defenestrovaní vyváznou se zdravou kůží, stavovské povstání rozpoutá třicetiletou válku. První etapa skončí fiaskem na Bílé hoře a popravou odbojných pánů.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Veronika Boušová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.