Cesta ke štěstí vede také přes nepohodlí a úskalí, ujišťuje odbornice na zdravý životní styl Klaudia Zusková
„Zdravý životní styl není jen jídlo a cvičení. Měla jsem pocit, že tady není pořad, který by to pojal celostně,“ vysvětluje Klaudia Zusková vznik dokureality Ke štěstí. „Hodně to vycházelo z mojí vnitřní motivace,“ dodává univerzitní pedagožka a odbornice na psychologii sportu a zdravý životní styl. Proč jsou v její řeči slyšet slovenské „ocásky“? Co nám brání cítit se šťastnými? Co učí své studenty a co má právě teď před sebou? Nejen to uslyšíte v Blízkých setkáních.
„My lidé jsme požitkáři a člověk je nenasytný. Čím víc se do něj libých prožitků láduje, tím to víc chce. Proto se nám zdá, že pořád nemáme dost. Je to přirozená lidská vlastnost, ale je otázkou, co s tím uděláme,“ zamýšlí se psycholožka a pedagožka.
„Tady je zajímavý moment, který do toho ráda vnáším. A to je diskomfortem ke komfortu. Na to, abychom se mohli cítit šťastně, vede cesta přes nepohodlí a úskalí. Není to jediná podmínka, samozřejmě. Ale pak najednou, když si například po měsíci dáte kávu, kterou milujete, tak zažíváte nadšení a cítíte dvojnásobný požitek.“
Cesta „Ke štěstí“
Co populárně-naučný televizní pořad hledá a co je to vůbec štěstí? „Ta předložka v názvu pořadu je důležitá, protože to je pohyb, dynamický proces, který se v nás odehrává. To, jestli se k pocitu štěstí přibližujeme nebo se od něj vzdalujeme. Vzniká pak otázka, co můžeme udělat pro to, abychom směřovali více „ke“ štěstí,“ uzavírá odbornice Klaudia Zusková.
Související
-
Expedice za štěstím
Otázku, co je to štěstí a jak ho dosáhnout, řeší lidstvo tisíce let. Aristoteles prohlašoval, že hledání štěstí má být hlavním cílem našeho života.
-
Štěstí trvá krátce, mám radši jeho brášky, radost a spokojenost, prozrazuje Kateřina Cajthamlová
Samotu člověk vyhledává. Osamělost je pocit, že mě všichni opustili a já zůstal sám, vysvětluje rozdíl psychoterapeutka Kateřina Cajthamlová.
-
Věční hledači štěstí nejsou pro dlouhodobý vztah, připomíná psycholožka Marta Boučková
Dobře fungující vztah je o tom, že v něm chceme být. Partner nám dělá radost, i když nás čas od času štve, říká psycholožka Marta Boučková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.