Česká egyptologie přichází každý rok s novým vědeckým objevem. Nestačí je ani medializovat

Pyramidy v Gíze

Objevy týmu Miroslava Bárty prakticky každý rok fascinují i laiky. Mezi největší úspěchy patří bezpochyby nedávný nález hrobky neznámé egyptské královny Chentkaus III.

Hrobka královny byla nalezena v egyptském pohřebním komplexu v Abúsíru. Odkrytý byl už v 80. letech 20. století.

Chentkaus III. byla manželkou faraona Raneferefa a matkou zatím neznámého následníka egyptského trůnu.

Další hrobka čeká

„Její objevení výrazně napomáhá k objasnění historických informací. Není tak pochyb o tom, že se jedná o mimořádný mezinárodní objev,“ tvrdí Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu.

Na místě, kde byla hrobka nalezena, může v budoucnu dojít k dalšímu významnému objevu. Je tady ještě jedna neprozkoumaná mastaba z 24.–25. stol. před Kristem. Komu patří tyto ostatky, se zatím pouze spekuluje.

Plány egyptologů do budoucna?

„Zhruba za dva týdny odjíždí menší tým do Súdánu na lokalitu Usli. Došlo tam během minulé zimy k velkým objevům, které ještě nebyl čas medializovat,“ vysvětluje Bárta.

Martina Kociánová a Miroslav Bárta

O pár týdnů později začnou čeští egyptologové v Abúsíru zkoušet technologické inovace, které dala k dispozici Bártovu týmu Tokijská technická univerzita.

„Jsou to prototypy přístrojů, které bezkontaktně analyzují jednotlivé pigmenty na stěnách hrobek. Ale jejich možnosti v archeologii se budou teprve testovat,“ dodává Bárta.

Zajímá vás, jakými cestami se bude ubírat česká egyptologie na nejisté egyptské půdě? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.