Česká egyptologie přichází každý rok s novým vědeckým objevem. Nestačí je ani medializovat

2. únor 2015

Objevy týmu Miroslava Bárty prakticky každý rok fascinují i laiky. Mezi největší úspěchy patří bezpochyby nedávný nález hrobky neznámé egyptské královny Chentkaus III.

Hrobka královny byla nalezena v egyptském pohřebním komplexu v Abúsíru. Odkrytý byl už v 80. letech 20. století. Chentkaus III. byla manželkou faraona Raneferefa a matkou zatím neznámého následníka egyptského trůnu.

Další hrobka čeká

„Její objevení výrazně napomáhá k objasnění historických informací. Není tak pochyb o tom, že se jedná o mimořádný mezinárodní objev,“ tvrdí Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu.

Na místě, kde byla hrobka nalezena, může v budoucnu dojít k dalšímu významnému objevu. Je tady ještě jedna neprozkoumaná mastaba z 24.–25. stol. před Kristem. Komu patří tyto ostatky, se zatím pouze spekuluje.

Plány egyptologů do budoucna?

Martina Kociánová a Miroslav Bárta

„Zhruba za dva týdny odjíždí menší tým do Súdánu na lokalitu Usli. Došlo tam během minulé zimy k velkým objevům, které ještě nebyl čas medializovat,“ vysvětluje Bárta.

O pár týdnů později začnou čeští egyptologové v Abúsíru zkoušet technologické inovace, které dala k dispozici Bártovu týmu Tokijská technická univerzita.

„Jsou to prototypy přístrojů, které bezkontaktně analyzují jednotlivé pigmenty na stěnách hrobek. Ale jejich možnosti v archeologii se budou teprve testovat,“ dodává Bárta.

Zajímá vás, jakými cestami se bude ubírat česká egyptologie na nejisté egyptské půdě?

autoři: Martina Kociánová , Lukáš Pohl
Spustit audio

Související