Česká egyptologie přichází každý rok s novým vědeckým objevem. Nestačí je ani medializovat
Objevy týmu Miroslava Bárty prakticky každý rok fascinují i laiky. Mezi největší úspěchy patří bezpochyby nedávný nález hrobky neznámé egyptské královny Chentkaus III.
Hrobka královny byla nalezena v egyptském pohřebním komplexu v Abúsíru. Odkrytý byl už v 80. letech 20. století. Chentkaus III. byla manželkou faraona Raneferefa a matkou zatím neznámého následníka egyptského trůnu.
Další hrobka čeká
„Její objevení výrazně napomáhá k objasnění historických informací. Není tak pochyb o tom, že se jedná o mimořádný mezinárodní objev,“ tvrdí Bárta, ředitel Českého egyptologického ústavu.
Na místě, kde byla hrobka nalezena, může v budoucnu dojít k dalšímu významnému objevu. Je tady ještě jedna neprozkoumaná mastaba z 24.–25. stol. před Kristem. Komu patří tyto ostatky, se zatím pouze spekuluje.
Plány egyptologů do budoucna?
„Zhruba za dva týdny odjíždí menší tým do Súdánu na lokalitu Usli. Došlo tam během minulé zimy k velkým objevům, které ještě nebyl čas medializovat,“ vysvětluje Bárta.
O pár týdnů později začnou čeští egyptologové v Abúsíru zkoušet technologické inovace, které dala k dispozici Bártovu týmu Tokijská technická univerzita.
„Jsou to prototypy přístrojů, které bezkontaktně analyzují jednotlivé pigmenty na stěnách hrobek. Ale jejich možnosti v archeologii se budou teprve testovat,“ dodává Bárta.
Zajímá vás, jakými cestami se bude ubírat česká egyptologie na nejisté egyptské půdě?
Související
-
I u vzestupu civilizací byl vždycky konflikt, zjistil egyptolog Bárta
„U různých civilizací v různých částech světa na různém stupni vývoje se dá definovat sedm zákonitostí, které se dají najít u každé z nich,“ říká Miroslav Bárta.
-
Mým snem je najít hrob Imhotepa, říká egyptolog Bárta. Ale pak bych musel snít o něčem jiném
Profesor Miroslav Bárta tráví každoročně na expedicích v Egyptě a Súdánu týdny i měsíce. Kromě toho píše knihy a je ředitelem Egyptologického ústavu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.