Byl první... Osudový let Jaromíra Šotoly

Málo se ví, že naši letci nasazovali životy ještě před začátkem druhé světové války. Po stopách jednoho z nich se vydal Stanislav Motl. Poslouchejte do 27. května 2019.

Odhaduje se, že v době druhé světové války zahynulo přes pět set našich letců. Umírali při napadení Polska v roce 1939, umírali v bitvě o Francii, následně při letecké bitvě o Anglii a v dalších bojích. Na západě i později na východě. Leckdo si ale možná ani neuvědomuje, že naši letci nasazovali své životy ještě dřív. Dokonce hned po československé kapitulaci na podzim 1938. V jedné nevyhlášené a dnes skoro zapomenuté válce, která dokonala rozpad Československé republiky.

V záběrech hovoří publicista Martin Brabec. V pořadu čteme z historické stati Martina Brabce Zapomenutá válka, z trilogie Radana Láška Jednotka určení SOS, z knihy Sydney Morrela Viděl jsem ukřižování, z knihy Stanislava Motla Válka před válkou, ze studie Jaroslava Šímy Českoslovenští přistěhovalci a ze stati Jiřího Krčála Tragický osud Jaromíra Šotoly. 

Připravil: Stanislav Motl

Účinkuje: Libor Vacek

Premiéra 29.4.2019. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.