Byl jsem sígr a dělal průšvihy, přiznává s úsměvem sochař a ilustrátor František Skála

18. srpen 2021

V Praze je teď k vidění velká výstava jeho prací. „Je tam asi 20 knih, které jsem ilustroval,“ popisuje v Blízkých setkáních. Všechny díly Blízkých setkání najdete na webu Dvojky nebo v mobilní aplikaci mujRozhlas

Je sochařem, ilustrátorem a člověkem veskrze tvůrčím. „Používá se termín vizuální umělec, tj. dělám věci, které jsou ke koukání, ale propojuje se to s věcmi, které jsou k poslouchání, tak to mám dost složité. Spíš se mě ptají, co nedělám. Všechno je otevřené,“ vysvětluje František Skála.

Dětství s klíčem na krku

Má umění v genech. Tatínek byl výtvarníkem a maminka vedla soubor Chorea Bohemica. A právě maminka chodila ne vždycky radostná z třídních schůzek. „Byl jsem sígr, který dělal průšvihy. To bylo v rámci her pod vlivem Vinnetoua a dalších filmů. Strašnice byly v té době periférie a já byl dítě ulice, které s klíčem na krku pořád někde lítá,“ vzpomíná umělec.

Na které svoje výstavy by rád ještě pozval? Co vystudoval? Co rád sbírá? Má rád dechovku? A proč?

autoři: Tereza Kostková , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.