Božena Němcová. Žena zmítaná poměry i vášní

21. ledna uplynulo 160 let od úmrtí Boženy Němcové, spisovatelky, buditelky a také ženy, která se vzepřela dobovým konvencím. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.

Tykala své služce, kouřila cigára a nemyslela si, že jejím svatým úkolem je zestárnout nad plotnou. Většinu života prožila v neuspokojivém manželství, obrovské hmotné nouzi a za průběžného dohledu rakouské policie.

Její ženské postavy překračují svoji dobu

Božena Němcová

Přesto dokázala stvořit výjimečné dílo, které se zdaleka neomezuje jen na ikonickou Babičku. Na Chodsku i na Slovensku odvedla důležitou etnologickou práci, ženské postavy jejích povídek překračují dobová společenská schémata a její dopisy jsou cenným svědectvím nejen o osobním prožitku, ale o atmosféře monarchie v letech, kdy se lámal chleba a chvěl trůn.

Devatenácté století bylo spíš opatrné, ale mladí básníci meziválečné avantgardy už jí stavěli pomník. A i přes ideologickou deformaci, která ji postihla po válce, zůstává inspirativní postavou i dnes.

V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.

Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače

Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.    

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Petr Kukal
Spustit audio

Související