Boris Rösner. Herecký aristokrat s obličejem záporáka
Boris Rösner odešel ze světa předčasně 31. května 2006. České divadlo ztratilo jednu z největších osobností, které mělo. Oba rodiče byli umělci, a tak se na jevišti objevoval už v dětských letech. Na DAMU, kde ho učil například Václav Voska, byl považován za velký talent. Přesto se mu při studiu nevyhýbaly problémy, nejprve kvůli neudělané maturitě z matematiky, posléze z politických důvodů. Jeho matka byla v době normalizace nucena odejít z divadla a živila se jako servírka.
Po škole nabíral zkušenosti v libereckém divadle. Když se pak dostal do Městských divadel pražských, musel tu znovu dokazovat, že je hoden velkých a hlavních rolí. Takovou byl třeba Salieri v Amadeovi.
Nejdelší část kariéry strávil v Národním divadle, a protože se považoval za herce velkých gest, právě tady se cítil nejlépe. Svou, v dobrém slova smyslu, posedlost divadlem se snažil předávat také studentům herectví.
Související
-
Úžasné životy: Legendární herec Boris Rösner podle Ondřeje Kepky
„Boris Rösner mě učil herectví na pražské DAMU. Byli jsme jeho první studenti,“ vzpomíná Ondřej Kepka. Jeho osobnost a individuální přístup k žákům z něj udělali legendu.
-
Léto rozhlasových legend: Boris Rösner
Aristokrat divadla, aristokrat herectví. A především člověk. Kromě nejrůznějších hereckých cen byl totiž také nositelem Medaile Za zásluhy 1. stupně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.