Úžasné životy: Legendární herec Boris Rösner podle Ondřeje Kepky

31. leden 2021

„Boris Rösner mě učil herectví na pražské DAMU. Byli jsme jeho první studenti,“ vzpomíná Ondřej Kepka.  Jeho osobnost a individuální přístup k žákům z něj udělali legendu. 

Málokdo, kdo nezažil jeho působení jako pedagoga, si to umí představit. I když měl „imidž“ rytíře, Dona Juana a Casanovy, poznali jsme ho jako citlivého člověka, plného pochopení pro každou lidskou slabost.

Boris Rösner

Jako každý „rytíř“ měl rád silné soupeře. Více vážně mě „začal brát“, až když jsem začal také režírovat. A dokonce jsem se dostal na FAMU, na filmovou režii. Tím jsem si ho získal, probírá se vzpomínkami Ondřej Kepka.

Přátelé a kolegové

„Budeš mít něco, co já nemám… Ale štveš mě, protože teď bys měl jít někam k divadlu… Tak nevím, co s tebou.“ Po škole se z nás stali přátelé a dokonce jsme společně režírovali jeden dokument v České televizi.

Dokument by mohl nést základní myšlenku: zemřel příliš brzy, nestačili jsme si toho spoustu říct. „Co jsem Vám, pane učiteli, chtěl vlastně všechno ještě říci?“

autor: Ondřej Kepka
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová