Bolí vás záda? Nepravidelný pohyb nebo chůze vás nezachrání, říká fyzioterapeut Frána
Věděli jste, že za bolestí zad může být i špatné dýchání? A pomůže vám vitamin D?
Bolest zad zažije aspoň jednou v životě až 80 % lidí. Je to nemoc uspěchané doby, kdy máte méně pohybu. Někdo se pohybovou aktivitu snaží dohnat nepravidelným cvičením nebo chůzí. Ale pokud většinu dne prosedíte, moc vám to nepomůže. Podle fyzioterapeuta Michala Joshuy Frány to chce pravidelný pohyb.
„Nejpřirozenější je plavání, ale modernější prevencí je pohyb v přírodě. Zkuste hlavně děti dostat do nejrůznějších lanových center, na umělé lezecké stěny, ideální je nordic walking, tedy chůze s vycházkovými holemi. Důležitá je jakákoli jiná aktivita, než která je součástí vašeho pracovního života. Pohybujte se přirozeně a často, jak to jen jde. “
Co na to odborník?
„Velmi pravděpodobně za to může špatný pohybový stereotyp. Nemusí to být jen stoj nebo chůze, ale třeba i dechový cyklus. V tu chvíli bránice nevykonává dostatečně kvalitní oporu, ale pouze dechovou funkci. Bez stabilizační funkce pro zbytek trupu je to ale nedostačující.“
Vitamin D se doporučuje dodávat už i malým dětem. Hlavně v zimě. Kvůli nedostatku slunečního svitu. „Takže Déčkem určitě nic nezkazíte.“ Nejlíp vám ale poradí váš praktický lékař. Rozlišovat byste alespoň měli mezi akutní bolestí zad a chronickou.
Chronická vs. akutní
„Za akutní bolestí může být špatný pohybový stereotyp, uklouznutí nebo zvednutí těžkého břemene. Taky ale obyčejné ofouknutí, klimatizace, mokrá záda,…“ Chronická? Ta se neustále a cyklicky vrací, a to tak, že vám omezí běžné denní aktivity.
„Obvykle se dozvíte, že každý, kdo už jednou bolestmi zad trpěl, je horkým adeptem k zařazení do skupiny chronicky nemocných s vertebrogenním algickým syndromem (VAS).“