Bohumil Pečinka: Trumpovu vulgaritu má Američan za upřímnost
Jaký byl inaugurační projev Donalda Trumpa? Dá se z něj vůbec něco vyvozovat?
Inaugurační prezidentský projev byl podle komentátora a zástupce šéfredaktora časopisu Reflex Bohumila Pečinky zdánlivě patetický a nabubřelý. „Abyste ale vůbec pochopili, jaký je to žánr, museli byste přečíst i ty minulé. Nabubřelé apely k Bohu, svobodě, americké jedinečnosti jsou ale myšleny vážně.“
„Kdyby Trump kandidoval v Evropě, asi by byl považovaný za sprosťáka. Jeho voliči ho ale brali jinak. Trumpova vulgarita je na pozadí chování tradičních politiků považována za upřímnost.“ Podle Pečinky by ale rozhodně nikdo neměl hodnotit americkou politiku jen z prezidentských projevů.
Jako z komunistické éry?
„Pro nás mluví jako z komunistické éry, kdy se věty plné frází snažily zastírat realitu. Američan ale slyší vize nového prezidenta.“ Ani sebelepší Trumpův projev prý ale nemohl zcelit už roky rozdělenou americkou společnost. „Jejich demokracie je hodně křehká a všechna pravidla a kulturní vzorce postupně padají.“
Pro USA byl v této souvislosti klíčový rok 1960, kdy do prezidentských voleb vstoupila televize. Voliči dnes v přímém přenosu sledují stále přímější a ostřejší kandidátské střety. „Je to velmi špatný příklad i pro ostatní. Vyústit to může až do okamžiku, kdy si někdo vezme pušku a bude konat. To se ostatně v USA stává.“
Trump bojuje i s médii
Nenávist je prý vidět i mezi hlavními médii a Trumpem. Nedostal ani tradičních 100 dní hájení. „Podemílají si tak ale vlastní čtenářskou základnu. Trump totiž jejich prostřednictvím už s voliči komunikovat nepotřebuje.“ Má sociální sítě. Prezidentův Twitter má teď přes 22 milionů sledujících, další miliony lidí najdete u stránek Bílého domu a vlády.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.