Bohumil Pečinka: Hnutí ANO hrozí v příštích volbách Pyrhovo vítězství

6. prosinec 2018

O čem vypovídají nedávno zveřejněné výsledky průzkumu voličských preferencí? A jaký vývoj na české politické scéně se dá podle nich očekávat?

Podle průzkumů agentury STEM by dnes sněmovní volby vyhrálo hnutí ANO se ziskem 35,7 % hlasů. Oproti říjnu by si tak polepšilo o 2,3 %. Posílili by také druzí Piráti. Z průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi vyplynulo, že volby by nyní vyhrálo hnutí ANO se ziskem 32,5 % hlasů, což představuje posílení od října o 5,5 %.

Zdá se, jako by nedávná aféra kolem údajného únosu Andreje Babiše mladšího neměla na volební preference hnutí ANO žádný vliv. Podle zástupce šéfredaktora týdeníku Reflex Bohumila Pečinky ovšem nemusí výsledky průzkumů znamenat, že straně vedené Andrejem Babišem stále přibývají voliči. Situace je o hodně složitější.

Paradox růstu

„Od hnutí ANO naopak masově odcházejí voliči, ale v ještě větší míře přicházejí noví. Dlouhodobě tak dochází k něčemu, co nemá na naší politické scéně obdoby,“ prohlásil Pečinka ve vysílání Dvojky. Hnutí ANO podle něj od roku 2013, kdy vstoupilo poprvé do parlamentu, obměnilo až dvě třetiny voličů.

Premiér Andrej Babiš

„Na začátku oslovovalo určitý segment voličů – středových, levicových i pravicových. Byla to klasická strana, lehce populistická a lehce středová, která lákala voliče ze všech koutů politického spektra. Tyto voliče ovšem postupem času ze dvou třetin ztratila, ale přešli k ní noví voliči,“ popisuje Bohumil Pečinka, jak se hnutí ANO daří neustále vykrývat masový úbytek původních voličů. Nově podle něj stranu Andreje Babiše volí bývalí voliči KSČM, ČSSD a částečně i SPD.

ANO roste na úkor svých koaličních partnerů

Odliv voličů od těchto stran ale brzy narazí na svou mez. Jejich volební preference totiž postupně klesají směrem k pětiprocentní hranici volitelnosti a tam podle Bohumila Pečinky Andrej Babiš narazí na jejich tvrdé volební jádro, odkud už nebude možné brát.

„Má to dva důsledky: zaprvé Andrej Babiš naráží na mez svých možností, zadruhé hrozí, že pokud bude schopen jít ještě o něco dál, dostane pod pětiprocentní hranici své potencionální koaliční partnery a stane se smutným vítězem příštích voleb,“ vysvětluje komentátor, proč podle něj současnému předsedovi hnutí ANO hrozí Pyrhovo vítězství.

Další témata rozhovoru: Mohou volebními preferencemi zamíchat květnové volby do Evropského parlamentu? Jsou volební průzkumy odrazem skutečných nálad ve společnosti? Vláda nedávno přečkala hlasování o nedůvěře. Zklidní se situace na politické scéně? Jak funguje voličský konzervativismus? Jak by měli politici reagovat na informace zveřejněné ve výroční zprávě BIS, která varuje před rostoucími aktivitami ruských a čínských tajných služeb na našem území?

 

autoři: Zita Senková , and
Spustit audio

Související