Blahokeř, tropická liána, která kvete i v bytě
Rod klerodendron, zvaný též blahokeř, zahrnuje kolem 400 druhů tropických až subtropických rostlin. V bytových podmínkách se jich pěstuje jen několik. Nejčastěji je to středoafrický Clerodendrum thomasoniae, tedy blahokeř Thomsonové.
Tato liána v bytových podmínkách dorůstá do výšky 1,5–2 metrů. Kvete od poloviny jara do konce léta bohatými květenstvími. Tvoří je desítky zářivě bílých kalichů s nápadné červenými květy s výraznými, nitkovitými tyčinkami.
Blahokeř Thomsonové lze pěstovat jako klasickou liánu, dá se vyvázat ke kruhové opoře v květináči i nechat coby převislou rostlinu v závěsných nádobách. Pravidelným sestřihem můžeme rostlinu udržet i ve tvaru keříku, a to asi do výšky 60 cm.
Vyžaduje množství světla, ne však přímé slunce. Nedostatek světla se může projevit hlavně v zimě, kdy malá intenzita osvětlení a vyšší teploty v bytě způsobují, že se rostlina vytahuje a vysiluje. V takovém případě musíme na jaře seříznout „vytáhlé“ výhony a smířit se s omezeným nakvétáním.
V době květu, tedy od jara do podzimu, rostlina potřebuje teplé podmínky (nad 20 °C).
Důležitá doporučení
Zimování vyžaduje chladnější, nejlépe při teplotách 10–15 °C. Klerodendron se v chladu dostává do částečného vegetačního klidu, kdy shodí část listů a výrazně omezí růst a může tak bez úhony přečkat nedostatek světla v zimě.
V době vegetace udržujeme půdu stále mírně vlhkou a rostlině prospívá i vyšší vlhkost vzduchu čili rosení.
V zimě při chladných podmínkách zálivku omezíme a před dalším zalitím necháme substrát částečně proschnout.
Rostlinu přihnojujeme od jara do podzimu každých 14 dní a přibližně od května do konce září. Blahokeři svědčí letnění.
Další informace najdete v internetovém Receptáři na webu www.iReceptar.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.