Biskup Václav Malý: Na Janu Pavlu II. jsem obdivoval jeho humor

7. květen 2020

Pro věřící byl milujícím otcem. Pro rodné Polsko v dobách komunismu nehynoucí nadějí. Papež Jan Pavel II. by právě teď oslavil sto let.

V říjnu roku 1978 vystoupil na balkon svatopetrského chrámu neznámý Polák. Nikdo tehdy netušil, že se začíná psát nejvýznamnější kapitola Vatikánu. V čele církve stanul první slovanský papež. Radoval se i biskup Václav Malý.

„Vzpomínám si na radost z toho, že se objevil člověk z východu. Věřili jsme, že by mohl otevřít oči tehdejším vatikánským představitelům. Ukázat jim, v čem spočívá komunistický systém,“ svěřuje se Malý v pořadu Jak to vidí...

Pontifikát bořící tabu

Podle světícího biskupa pražského má Karol Wojtyła veliký podíl na pádu komunistických režimů v Evropě. „Bez něho by nevznikla polská Solidarita. Polsko bylo díky němu první zemí, která narušila komunistický blok.“

První neitalský papež se zapsal do dějin hlavně tím, že byl jiný. A že dokázal překročit hranice. „Velmi si cením toho, že v roce 1986 svolal do Assisi všechny představitele náboženských tradic. Z celého světa. Z celé planety. Jako setkání za mír.“

„Cením si ho za jeho vstřícný krok vůči muslimům a vřelý vztah k židům. To není věc samozřejmá. V roce 1986 dokonce jako první papež navštívil synagogu v Římě. V roce 2000 vstoupil do mešity v Damašku.

Papež se smyslem pro humor

Osobně biskupa Malého ale nejvíce oslovil Wojtyłův smysl pro humor. „Na jednu stranu působil velmi přísným dojmem a některá jeho stanoviska byla velmi tvrdá. Na druhou stranu z něj čišela lidskost a bezprostřednost.“

„Dovedl jednat i s médii. Nebál se jich a nevyhýbal se jim. Dokonce si s nimi pohrával.“ Za úžasné považuje i jeho sociální encykliky. Témata jako sociální spravedlnost, sociální solidarita a hodnota práce jsou podle něj aktuální i dnes.

Další témata rozhovoru: pandemie jako boží trest; vstup Albánie do EU; filozof Ladislav Hejdánek.

Spustit audio

Související